Lasa man bonusurile si abonamentele cu telefoane incluse sau mai stiu eu ce. Vorbesc strict de abonament de voce/date. Iti dau eu un exemplu clar: acelasi abonament de voce/date pentru care eu platesc 21 EUR/luna (cu TVA inclus), este 60 EUR/luna in Germania (sau era anul trecut cand am facut eu comparatie). Acelasi abonament de date pe fibra optica pentru care eu platesc vreo 13 EUR, in Germania nu doar ca nu exista (in zona unde lucrez eu)... dar o conexiune de vreo 25 de ori mai lenta este 59 EUR (si nici nu primesti stick wireless moka/nelimitat sau telefoane gratuite in pachet).

Si nici sa nu incep cu Digi/Cosmote care au niste abonamente de sta matza in coada (tu de ce crezi ca romanii din Italia, Spania sau Germania folosesc cartele Digi chiar si acolo? Pentru ca e mai ieftin din Romania, desigur). Sau, arunca o privire la abonamentele nelimitate din Germania si UK si compara-le cu cele de la noi... Mai vorbim dupa aceea.

P.S. Nici mie nu-mi place deloc limba germana... e si motivul pentru care urasc sa ma duc acolo But the money "ist gut"