Man, mie la abonamentul acela de 21 EUR mi-au dat iPhone 5 la jumatate de pret. Ca altfel plateam 15 EUR... Doar ca m-au "obligat" ca pt. iPhone 5 sa mai pun un pachet de "smartphone" (desi aveam deja net)... Crede-ma ca nu exista asa ceva in Germania sau UK. Sau, nu trebuie sa ma crezi... nu e obligatoriu.

Da, nu are rost sa comparam salariile, dar serviciile le comparam la orice ora. Tu de ce crezi ca firmele la care ma duc eu angajeaza firme romanesti si nu germane? Pentru ca alea germane ii costa de 5-10 ori mai mult, si nu fac ce trebuie. Da, stiu... o sa aud iarasi povestea cu "masinaria germana"... Eu unul n-am vazut-o, sa fiu sincer. Insa recunosc ca nici n-am fost in Berlin sau cine stie ce metropola... doar in zona Dusseldorf si Dortmund. Poate difera de la zona la zona (desi ma indoiesc profund).

Ca sa nu mai zic ca am vrut sa trag o fibra optica intre 2 locatii (cateva sute de metri) si raspunsul a fost clar "Nu se poate!". Am trecut la alternativa cu antene radio. Raspunsul a fost la fel de nemtesc "Nu se poate!". Asa ca nah, pune tu vreo 20 de servere pe ADSL si bucura-te de viata. Sincer erau momente in care imi mergea mai bine mie Vodafone-ul pe 3G decat ADSL-ul nemtesc... Asa ca nah, se pare ca avem experiente diferite.

Pe de alta parte, trebuie sa recunosc ca acolo ai acces la Netflix, Hulu & Co. La noi, HBO Go si cam atat... Acolo daca te duci la un functionar, butoneaza 2-3 taste si gaseste ce ai in pachet. Vrei sa modifici, mai butoneaza 2-3 taste si gata. La noi, la Romtelecom... ultima oara cand am facut modificare de pachet, a durat vreo 2-3 ore... pentru ca deh, e complicata tehnologia.

Si mai on-topic: cat am asteptat in sediul Romtelecom (acele 2-3 ore in care mai ca-mi venea sa renunt), nu am reusit sa ma conectez la niciun router Romtelecom (desi cred ca aveau vreo 10 retele pe-acolo). In schimb, mergea Digi-ul (noroc cu cartela RDS din iPad) de rupea. N-am avut niciodata viteza asa mare pe 3G pe Digi, cum am avut in sediul Romtelecom (the irony... i know).