Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Nici nu i-as spune consola, e mai mult un concurent pentru Google Chromecast si Apple TV. Nimic mai mult. Consola e cea care are ca scop principal jocurile, nu Netflix si Hulu Plus.
Daca-ti aduci aminte, Xbox One cam la fel era la inceputuri trambitata: TV, TV, Sports, TV, Games, TV, TV... Pana acum ceva timp majoritatea s-au batut sa fure locul din "dormitor" (ca sa zic asa), adica sa fure locul pt. gaming, unde trona PC-ul personal. Dupa care, brusc au descoperit "living room-ul" si au tras toti tare sa fure locul cel mai bun. Vezi ce vrea sa faca dealtfel si Valve & Co. si ce au reusit sa fure Sony, Nintendo si Microsoft.

Chestiile astea cu Netflix si Hulu Plus se intampla pentru ca in multe locuri cablul a murit. Si el trebuia inlocuit cu ceva, pentru ca vorbim de milioane de potentiali clienti, mult mai multi decat cei care doar se joaca. Daca ne uitam in urma, o sa vedem ca PS3-ul era device-ul cu cele mai multe conturi de Netflix... plus ca stia BluRay, CD Audio, mp3 and stuff (pe langa gaming). Ba mai mult, Sony a venit si cu un TV addon (dar care n-a prins).

Amazon (cu Fire TV), Apple (cu Apple TV) si Google (cu Chromecast) nu vor ca Sony si Microsoft sa le fure serviciile. Nu mai vorbim de jucarii precum Roku & Co.

Poate parea aiurea, dar un device care e "doar pentru gaming" in ziua de azi nu prea mai are sanse. Ca dovada sta Wii U-ul si OUYA, unde vanzarile merg foarte prost. Suntem totusi in 2014 si jucariile care nu stiu sa faca decat un singur lucru, nu se mai vand. Da, pentru noi, ca gameri maniaci, la o consola nu conteaza decat jocurile... insa marea majoritate se uita la tot ce i se ofera cand cumpara o consola. Netflix, Hulu, HBO, ESPN, movie rentals, de ce sa nu le ai si pe ele langa o colectie buna de jocuri?

E pacat insa ca majoritatea gadgeturilor de genul acesta pun atat de secundar gamingul incat vorba lui tudyniuz, nu prea le poti numi console. E si motivul pentru care nu vezi cine stie ce hardware in Fire TV. Pe de alta parte, cum bine a zis cineva mai sus, de ce sa se agite cand pot vinde cate un device pe an?

Eu sincer astept noul Apple TV. Sper sa fie un refresh care sa-l aduca la nivelul a 2x fata de un iPad Air (ca performante) si care sa vina din start cu suport pentru gamepad-uri Bluetooth (inclusiv Dual Shock 4). Din acel moment, avand in vedere libraria de jocuri de pe AppStore, mai luam in considerare faptul ca pe TV nu va trebui sa se chinuie sa randeze in 2048 x 1536 ci doar 1920 x 1080... eu zic ca va fi un mare boom. Desigur, nu s-ar compara cu ce poate un PS4 sau X1... dar pentru o cutiuta cat o palma, nici nu e nevoie.

---------- Post added 04-04-2014 at 03:24 ----------

Quote Originally Posted by FlyingPotatoes View Post
Ceea ce vreau eu sa vad e ce jocuri vor veni pe Fire TV
Nu stim ce va veni exact dedicat pentru Fire TV, dar aici poti vedea toate jocurile care merg deja pe Fire TV.

---------- Post added 04-04-2014 at 11:24 ----------

An afternoon with the Fire TV