La cate rateuri da Touch ID, daca Samsung a venit cu o solutie si mai slaba, a facut-o degeaba.

Mi se pare o inutilitate intro anumita masura. Slide to unlcok nu mi se pare atat de incomod, iar platile le poti face momentan doar in store-ul de aplicatii al fiecarei platforme. Prea putin. Puteau sa vina cu senzorul de amprente cand chiar avea o utilitate sporita, acum e un gimmick si nimic mai mult. Nu ma intereseaza ce o sa fie in viitor, vorbesc de prezent. Apple putea renunta la parola pentru aplicatiile gratuite si atunci nu era nimeni deranjat de necesitatea ei.

Problema Samsung insa e alta. Mie mi se par chiar penibili de cele mai multe ori. Orice face Apple, fac si ei. Problema e ca implementarea mereu e mult mai proasta. Vezi culoare Gold si acum fingerprint scanner. Ca sa nu mai zic ca ei copiaza ce e mai prost sau inutil de la Apple. De ce nu copiaza si ei materialele de constructie, aluminiul, safirul, sticla? Sa faca si ei odata un telefon premium.

Unul dintre toti producatorii astia nu e in stare sa faca un telefon cum trebuie.