Salut
La Altex gasesti la aprox 1500-1600ron urmatoarele:
1- plasme 42" Panasonic si Lg entry level (hd ready)... avantaje ar fi un negru bun ,specific plasmelor si diagonala...dezavantaje ar fi rezolutia,porturi spartane(doar 2 hdmi...).
2-"leduri" (lcd-uri cfl nu se mai fabrica)entry level de 42" Philips (recomandat mai sus) si Lg(ln5400).
Recomand Lg-ul pt ca are ecran ips(culori calde/naturale ..dar un contrast/negru slabut,unghi vizual f bun/mare...atentie ca are timp de raspuns mare..naspa pt console...mai rezolvi cu game mode integrat)...Philipsul are probleme de fiabilitate...ambele au porturi spartane(doar 2 hdmi...)...iar mediaplayerul usb stie doar dd(ac3).
3-"leduri" ceva mai rasarite...dar doar de 32"...recomand Samsung(ce gasesti mai rasarit in banii tai...atentie la loteria ecranelor samsung vs.restul fabricantilor) sau Lg(recomand ln575/s577s...asta e direct led,deci nu ai problemele specifice edge led=clouding) pt ca pe langa smart inclus(+dlna,widi,miracast,youtube) sunt singurele branduri tv cu usb mediapayer ce stie dts.

Eu as merge pe Lg 575s(577s e cu rama alba...iar 570s nu are wifi inclus si are doar 2 porturi usb),e direct led(no clouding)are ecran ips(culori naturale,unghi vizualizare bun/mare,contrast/negru slab),smart(widi,miracast,dlna,aplicatii youtube......),3 porturi usb,wifi incorporat,mediaplayer cu dts(la Lg,spre deosebire de Samsung,doar modelele cu smart au si licenta dts).
Daca i-ti permiti modelul de 42"(2000ron la Altex sau mai ieftin in alta parte=Price.ro)cu atat mai bine.
Din ce am citit pe net, minusurile mai importante ar fi asa(mai ales modelele entry level):
-Lg=contrast/negru slab, timp de raspuns destul de mare(mai redus cu game mode),calitate si fiabilitate medie.
-Philips=sta prost la fiabilitate(brand cumparat de chinezi de ceva timp....de evitat modelele ieftine),nu stie dts.,smart de 2 lei.
-Samsung=culori exagerate..ca din tub(arse...rosu nu e rosu....),loteria ecranelor(mai ales la modelele ieftine)
-Toshiba/Sharp=nu stiu dts,smart slabut.



Bafta.