Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
Nici nu se pune problema de cip, declaratia citata de MonkY se refera la emulare software. Cu siguranta e o decizie de business, daca raportul cost-beneficiu va fi in detrimentul beneficiului probabil ca n-o vor face. Insa de ce spui ca n-are nicio sansa? Actualul Xbox 360 este retrocompatibil cu aproximativ 500 de jocuri ale primului Xbox, si asta la sfarsitul lui 2007, habar n-am daca au mai imbogatit lista si nici nu stiu cat reprezinta procentual din totalul jocurilor publicate pentru primul Xbox, insa absolut toate sunt emulate software.
Pentru ca procesorul din xbox 360 este foarte puternic comparativ cu cel anterior si beneficiaza de aceeasi arhitectura RISC. Procesorul din XBOX ONE este un X86 cu arhitectura CISC destul de slabut. Nu cred ca este capabil sa emuleze PowerPC-ul din Xbox 360. De fapt si reprezentatul MS a spus ca este foarte greu sa emulezi arhitectura RISC pe procesoare X86. Probabil pe un procesor HighEnd ar fii posibil dar cel din Xbox One este un CPU low end la frecventa foarte mica si cu performante modeste single-thread. Nu cred ca vom vedea nicio emulare software pentru jocurile de Xbox 360.