Iti recomand la treburile astea sa cumperi din magazin cu garantie, cat despre Nvidia si Ati, am vazut la multi configuratie gen Intel cu Radeon implicit am testat-o si eu (pentru un termen limitat )eram curios si a mers fara probleme, dar pentru o compatibilitate cat mai mare as merge Intel cu Nvidia si Amd cu Radeon, nu de alta dar pentru mine suna ceva de genul: "Ferrari cu cutie de viteze Renault"- iti dai seama ca de mers merge no problem dar depinde si cum se pupa una cu alta , cat despre brand la fel iti recomand sa mergi pe Gygabite la fel ca placa de baza, eu asa am facut mereu incercam sa merge Amd - Ati/Intel Nvidia si cumponentele sa fie facute de acelasi brand cu blaca de baza.
Din pacate piata se schimba extrem de repede, totul evolueaza intr-o maniera fulgeratoare, insa daca folosesti doar Full-HD te va tine placa vreo 2-3 ani, spre exemplu am avut un 6870 din 2011 si m-a tinut pana anul trecut jucam in full-hd dar setari pe mediu, probabil si acum mai tinea dar am vandut-o.

Uite o diferenta intre R9 280x si 7970 (nu se merita este generatie veche si este si mai scumpa) -