Au luat-o razna cu minuni dinastea, in alti ani lansau HighEnd-ul si atat. Acum scot placi grafice doar de dragul demonstratiilor tehnologice. Posibil sa se simta amenintati de piata consolelor [in crestere] si sa incerce sa intareasca segmentul enthusiast prin produse care sunt lansate doar sa fie, ca de avut nevoie de ele nu are nimeni.

Un GTX 780Ti se intelege pentru un gamer enthusiast pentru ca doreste framerate ridicat la setari de calitate maxime. Dar TITAN Z si R295X asta, nu se mai inteleg. Si eu am fost gamer pasionat de high end-uri dar de la un anumit nivel nu se mai justifica anumite configuratii, care sunt acolo doar pentru ca se poate.

Ce as vrea sa vad eu ar fi niste motoare grafice 3D care sa spuna ceva mai interesant pe piata asta suprasaturata de aceeasi grafica artificiala prezenta in toate jocurile. As vrea sa vad pe langa placi grafice de mii de dolari si un motor grafic 3D care sa ma faca sa vreau acele placi.

Crysis 3 si BF4 nu sunt motoare grafice care sa ma faca sa spun asta [si sunt ce tot avem mai bun azi]. Din ce vad eu, soft-ul este mult in urma hardware-ului. Dovada faptul ca pe un APU prapadit si pe o placa grafica modesta [PS4] vedem Shadow Fall, The Crew, BF4 si alte cateva jocuri superbe. Ce as vrea eu sa vad, o grafica demna de un i4770k [care e de cateva ori mai rapid decat APU-ul din PS4] si de un dual GPU high end dinasta.

Quote Originally Posted by COD.221 View Post
Daca o sa scoata nVidia asa ceva in viitor, fi sigur ca o sa fie "overprize" .
OVERPRIZE ar fii daca am primit toti cate una moka