Părerea mea e că a fost o acțiune concertată împotriva Nintendo; a campanie agresivă de publicitate negativă din partea unor distribuitori/producători de jocuri. Nu știu ce neînțelegeri or fi fost între ei, dar toată publicitatea asta negativă, împreună cu incapacitatea Nintendo de a-și promova produsele a dus la situația de astăzi. Nici în cazul în care ar scoate acum o consolă mai puternică decât celelalte două, nu cred că ar face ca vânzările să explodeze. Pentru asta ar trebui ca marii dezvoltatori de jocuri să o sprijine, iar asta nu cred că se va întâmpla prea repede.

Mie mi s-a pus anul trecut pata să-mi iau o consolă, așa că am studiat vreo câteva luni tot ce era la momentul ăla, inclusiv viitoarele console M$ și Sony. Pe xbox n-am avut ocazia să pun mâna, dar pe PS3 m-am jucat la niște prieteni și n-am rămas prea încântat. M-am uitat la o grămadă de jocuri pe youtube și până la urmă m-am decis la Nintendo. Având deja sisteme PC și Mac, am învățat că specificațiile hardware nu reprezintă totul Așa că mi-am luat un 3DS XL, iar ceva mai târziu un Wii U. Și având în vedere că sunt oficial un Nintendo fanboy, pot doar să zic Nintendo ftw

A, și dacă aș avea destul timp liber pentru o "secondary console", mi-aș lua Xbox One... sau dacă lucrez mai mult pe Mac, ar trebui să fiu hater M$ și să-mi iau PS4? Grea întrebare