Single post: Guide: PS4/PS4 Pro HDD/SSD Upgrade

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Post Guide: PS4/PS4 Pro HDD/SSD Upgrade

    Avand un ghid asemanator pe aria de PS3, nu strica sa avem unul si pe aria de PS4. Si cum cel mai bine e sa faci treaba tu insuti, am decis sa fac eu clipul in care o sa va arat cum se face upgrade-ul HDD-ului.

    Urmand oarecum modelul de pe aria cealalta:

    I. Alegerea unui HDD/SSHD/SSD

    - desi cea mai performanta solutie ar fi un SSD, avand in vedere costurile, probabil investitia nu merita. Mai ales ca un SSD de 500GB poate avea un pret mai mare decat consola. Optiunea pentru care multi au optat a fost SSHD, iar astfel de solutii s-au dovedit a fi probabil cele mai bune alegeri ca raport pret-performanta.
    - varianta clasica este un HDD mai mare. Un HDD la 7200rpm se va dovedi mai rapid decat cel stock, daca insa doar spatiul va intereseaza, chiar si unul de 5400rpm va functiona corect.
    - indiferent ca vorbim de HDD, SSHD sau SSD, acesta trebuie sa fie de 2.5" Serial ATA (Parallel ATA nu e suportat)
    - schimband HDD-ul nu se pierde garantia!

    II. Faceti back-up

    - nu se poate face back-up la toate datele de pe HDD precum la PS3
    - inregistrarile si screenshots se vor pierde (se anunta un update in care le vom putea salva pe un stick extern)
    - fiecare salvare de la fiecare joc va trebui salvata separat
    - facand backup pe un stick nu veti pierde nicio salvare

    III. Schimbarea HDD-ului

    - aveti nevoie de un stick de minim 8 GB, doua surubelnite in cruce si trebuie sa downloadati ultimul update al consolei.

    In clipul de mai jos am incercat sa va arat cat de simpla e toata treaba:


    Link-ul pentru download: http://us.playstation.com/support/sy...pdate-computer

    2016 UPDATE: Intrucat de curand s-a lansat si PS4 Pro, am facut un filmulet precum cel de acum cativa ani de la PS4 in care puteti vedea din nou cat de usor este acest upgrade. Pasii au ramas in mare aceasi, in afara de versiunea mai noua de software nimic nu s-a schimbat la instalare iar accesul la HDD este la fel de la indemana ca pana acum. Imi pare rau ca nu am dispus de mai mult timp incat sa iasa ceva mai ok, dar cred ca se inteleg pasii fara probleme:

    Attached Images Attached Images 1.jpg