Daca nu ma insel un NES in state (pret de magazin) e undeva pe la 50 $ - cu cele 3-4 accesorii extra (zapper, game genie and console cleaner) probabil ca valoreaza 60-70 si apoi jocurile 10 $/bucata (pret de magazin).

In Romania un set similar se vinde probabil la 100 $ datorita faptului ca NES'ul este ieftin (nu da nimeni mai mult de 50, hai sa exagerez 100 ron pe o consola cu controlere, zapper etc). Iar jocurile (daca sunt cat de cat interesante si se vand la bundle probabil ca se duc spre 2-300 ron)

Din fericire in US se gasesc jocuri peste tot, iar concurenta intre shop-uri este foarte acerba (sunt extrem de multe clipuri pe youtube care exemplifica) pe langa faptul asta ei mai au si fleea markets si garage sales, unde jocurile pot fi gasite in intervalul 50 centi si 2-3 dolari (mult mai avantajos decat in RO, chiar si la pret de super bundle). Eu nu cred ca am cumparat vreodata un joc de NES sub 10 ron si slava domnului am cumparat jocuri NES cand lumea nu cumpara jocuri NES si piata era cat de cat saturata.

Din pacate in ziua de azi, cel mai infect joc se vinde undeva la 20-30 ron indiferent de starea in care se afla, datorita faptului ca din ce in ce mai mult colectioneaza jocuri (chiar si in Romania). Tin minte prin 2005-2006 (cand m-am apucat eu) era extrem de greu sa ai un dialog cu cineva care sa colectioneze, putinii oameni de atunci (Ninushu, Tenman, Raf, Paraipan si inca alti vreo 2-3) deci lista era minuscula.

Acum sunt foarte multi care alearga dupa jocuri, unii doar ca sa le re-vanda la pret mai mare, altii colectioneaza doar anumite genuri sau anumite platforme.

Din pacate in tarisoara noastra nu prea exista jocuri, cam tot ce gasim pe aici sunt importuri (pentru ca realist vobind) foarte putne jocuri au fost aduse oficial (cred ca inca am pe acasa niste flyere cu oferta din xtrem pc - imi scapa firma care aducea) o sa incerc sa caut si sa pun niste poze (preturile erau URIASE pentru salariile din Romania din acele vremuri).

Oricum e bine ca lumea e interesata - un pas inainte in acest sens, din pacate pentru mine cel putin e foarte greu sa gasesc jocuri pe care sa nu le am, de aceea m-am orientat catre platforme mai obscure, sau noi (gen PS3, PSP, Vita sau NDS). Ca un exemplu acum 2 saptamani am fost in Dresda (Germania) la un flea market - am venit acasa cu o sacosa de jocuri (peste 30 titluri) pe platforme GB, GBA, NDS, PSP, N64, SNES si Gamecube- pretul platit a fost european de magazin (doar 1-2 exceptii) pentru ca vendorii erau "shop" uri si nu persoane fizice, insa eu am fost multumit ca mi-am imbunatatit colectia cu niste jocuri pe care altfel ar fi trebuit sa le comand de pe e-bay (lucru pe care il evit cu orice pret).

BTW: pretul e in dolari canadieni (mai putin decat dolari americani) iar este "known" ca in Canada preturile sunt mai mari decat in US (tocmai datorita diferentei intre currency)