Single post: Sony RX100 III - cea mai buna compacta devine si mai buna!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony RX100 III - cea mai buna compacta devine si mai buna!

    Nu stiu cati dintre voi au citit articolul meu de anul trecut despre batalia compactelor, cel in care aveam ca protagoniste camerele foto Canon G16, Nikon P7800 si Sony RX100 II, insa de astazi cred ca ar trebui sa intre in lupta nou anuntata camera a celor de la Sony. Aceasta, asa cum va asteptati, se numeste RX100 III si vine asa cum ne-am obisnuit cu cateva imbunatatiri (majore le-as spune eu), dar si cu cateva minusuri. Haideti sa vedem pe rand ce este nou, ce e OK si ce nu.

    In primul rand, RX 100 Mark3 vine cu lentile mult mai rapide. Daca Mark2 se lauda cu distanta focala de 28-100mm si aperture intre F1.8-F4.9, Mark3 trece pe 24-70mm cu F1.8-F2.8. In afara de lentile mai rapide, acum avem un wide mult mai mare, de 24mm fata de 28mm. Din pacate insa, se pierde mult din tele, de la 100mm la doar 70mm (practic de la un echivalent zoom 3.6x la 2.9x).

    In al doilea rand, si cred ca una din cele mai importante modificari, Mark3 are acum ceea ce lipsea atat la Mark2 (era optional) cat si la Mark1: EVF-ul (electronic viewfinder). Datorita dimensiunilor compacte, Sony nu a reusit pana la Mark3 sa integreze si un viewfinder. Well, acum au gasit o solutie (ingenioasa as spune), cu un EVF "ascuns" in carcasa. Acesta iese din carcasa in partea stanga, neluand din diagonala ecranului. Din pacate insa, downside-ul este ca se pierde complet hot-shoe-ul (care oricum la o astfel de compacta nu cred ca e o mare lipsa).

    In al treilea rand, Sony a echipat noul RX100 III cu cel mai puternic procesor de imagine Bionz X (practic acelasi folosit in DSLR-urile de top din seria a7. Acesta aduce imbunatatiri asupra procesarii JPEG (sharpening mai subtil cu ajutorul Detail Reproduction Technology), noise reduction imbunatatit, celebrul sistem de pattern si focuse "Zebra", un focus mai bun si mai rapid... si nu in ultimul rand posibilitatea de a instala PlayMemories Camera Apps.

    In al patrulea rand, Sony a mai facut o miscare interesanta si a reusit sa echipeze Mark 3 cu un ND filter, lucru care lipsea pe celelalte doua versiuni.

    O alta imbunatatire se poate vedea in bitrate-ul pentru inregistrare video, care acum cu ajutorul lui Bionz X poate sustine 50MBps (XAVC S) fata de maxim 28MBps (AVCHD) pe versiunile anterioare.

    Mai mult, Sony s-a "jucat" si cu ecranul. Acesta nu doar ca este mobil precum celelalte variante, dar acum se poate intoarce cu 180 grade! Un fel de heaven pentru selfie lovers. :)

    Ca downsides, fata de cele mentionate pana acum as enumera urmatoarele: avem o grosime un pic mai mare (41mm fata de 38mm), greutate un pic mai mare (290g fata de 281g la Mark2 si 240g la Mark1), bateria este estimata pentru 320 de poze (fata de 350 pe Mark2 - si tineti cont ca viata bateriei scade in momentul in care veti folosi EVF-ul).

    La fel, nu avem inca un grip serios (asa cum vedem la Canon sau Nikon) dar exista multe grip-uri custom pentru seria Sony RX100.

    In rest, ramanem la aceleasi specificatii: senzor de 1" de tip BSI-CMOS, capabil de 20.2Megapixeli. Avem ISO de la 125 la 12800, ecran de 3" cu 1.2Milioane de pixeli (fara touch screen din pacate), minimum shutter speed de 30 sec si maximum 1/2000 sec, burst speed de maxim 10FPS, iar pe video avem inregistrare de la 1920 x 1080 la 60p pana la 1280 x 720 la 120p. Din pacate, nu vedem inca 4K si RX100 III nu ofera conectivitate pentru microfon extern.

    Acestea fiind spuse, asteptati-va sa vedeti noua camera Sony RX100 III la pretul de 799$, asta in timp ce RX100 II va scade la 649$ iar RX100 la 499$. Prin urmare, chiar daca nu va permiteti sa achizitionati RX100 III, va puteti bucura de pretul redus la modelele anterioare.

    In final, cu toate partile negative pentru noul RX100 III, inclin sa cred ca in momentul de fata nu exista o camera atat de compacta care sa se compare la senzor, lentile, viteza si usurinta de functionare. Dar, ramane sa vedem si daca sta la fel de bine la calitate precum precursoarele sale.

    Articolul comparativ il puteti gasi aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...nikon-vs-sony/ iar mai jos aveti un interviu cu First Look. Enjoy!

    Sursa: Sony RX100 III Camera Unveiled, Get the First Look. | Sony.

    Attached Images Attached Images sony_rx100_iii.jpg