Mi-a trecut o idee prin cap si as vrea sa primesc cateva pareri. Prietena m-a descurajat dar parca nu-mi vine sa ma dau batut din prima. Ideea e cam asa:

Un acvariu de 80l cu capac, cu o lungime de 60cm.
- Jumatatea din stanga a acvariului - multa vegetatie, pietris alb (in care sunt infiripate si cateva colorate - foarte putine dar dau senzatia de loc viu). Am si un mic castel din plastic care intentionez sa-l pun in partea asta.
- Jumatatea din dreapta a acvariului - vegetatie 0, pietris negru, singurul element de decor - un ciot, eventual si un craniu de crocodil care-l mai am prin casa.
Delimitarea se va face progresiv si oarecum "pierdut", nu ca si trasat de o linie.

Ma gandeam ca ar fi foarte tare sa dau o tenta 'apocaliptica' acvariului, ca si cum jumatatea din dreapta a fost mistuita de flacari, a suferit de pe urma caderii unui meteorit, etc in timp ce viata persista in partea cealalta. Ce parere aveti?

P.S. - Intrebare de noob ca se pare ca nu m-am documentat destul - cum se fixeaza plantele in acvariu? Am avut unele accidente. In sensul ca am avut o planta, am tinut-o in suportul de plastic in care am luat-o aproape un an. Pana mi-a venit ideea fatastica sa scot 'ghiveciul' si sa fixez planta in pietris. Ei bine, din momentul ala planta a inceput pur si simplu sa se descompuna pana cand am fost nevoit sa o arunc.