Stau si ma intreb daca feedback-ul pentru design-ul de la iOS 7 a fost in general atat de pozitiv incat si-au luat libertatea sa nenoroceasca si OS X-ul. Pe de alta parte, era extrem de previzibila miscarea asta. Sunt fan al noilor functii integrate in Yosemite pentru telefoane si mesaje. In rest ? Meeh.
iOS 8 e o dezamagire crunta. In afara de faptul ca pot sa raspund la notificari fara sa deschid aplicatia respectiva, nu pot sa cred ca nu exista niciun feature care sa ma dea pe spate. Imi aminteste de trecerea de la 5 la 6 - insesizabila. Ma asteptam la un dark theme, asa cum au pus pe Yosemite, dar nexam.
Ultima parte, cea adresata developerilor, mi-a starnit interesul. App Bundle-urile o sa fie beton, la fel si faptul ca Touch ID o sa aiba suport si pentru noi aplicatii. Atat am inteles de acolo, in rest a fost chineza pentru mine. Noul limbaj de programare a parut sa impresioneze pe toata lumea.


Pentru mine, evenimentul a fost sub asteptari. Sper totusi sa rupa normele cu hardware-ul spre toamna.