Am scris o stire dupa conferinta aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...-os-x-10-10-a/ dar voi puncta pe scurt ce am vazut eu:

- QuickType: lovely. In sfarsit oricine poate face o noua tastatura. Predictive e super interesant (fata de ce am vazut la concurenta).
- Noul Spotlight mi se pare demential. Pur si simplu cea mai folosita functie devine mai desteapta.
- Health si Healthkit sunt fericire pentru americani, mai ales de cand cu dezastrul Healthcare...
- Family Share-ul e super tare - upto 6 members!
- Noul Photos cu Smart Editing si modul in care modifici o imagine o sa-i cam lase fara paine pe cei de la Adobe. Pe iOS cel putin...
- Widgets. Din pacate doar in Notification Center... dar tot e bine si asa. De-abia astept sa vad ce implementari aduce fiecare aplicatie...
- Interractive Notifications: superb! Aici chiar au furat ideea de la aplicatiile din Cydia. Nu mai trebuie sa deschizi aplicatie dedicata pt. a da un Like sau a raspunde la un SMS.
- Accesul in "taskmanager" la recent people mi se pare o idee geniala. E cea mai rapida metoda de a ajunge la ultimul apelant (just double tap).
- Email-ul mi se pare ca a primit cele mai multe modificari. Mare parte din ele sunt incredibil de folositoare (si ma intreb de ce Dzeu le-a luat atat de mult sa le implementeze).
- iMessage devine practic noul WhatsApp - vine cu atat de multe functii incat e o noua aplicatie.
- iCloud Drive = moartea Dropbox & Co. Din pacate, cam putin spatiu for free (doar 5GB).
- Functiile Enterprise sunt binevenite. Sunt curios cum va functiona modalitatea aceea prin care iti iei device-ul gata setat cu toate cele... out of the box.
- Siri primeste functii de la Shazam, iti arata streamingul de voce, 22 de noi limbi (n-am vazut Romania pe-acolo).
- AppStore-ul vine cu noutati interesante. Daca oricum mi se parea cu 2-3 clase peste Google Play, acum chiar ca nu are rival. Trending, related searches, App Bundles (lovely), App Previews si... TestFlight (acces la beta-uri).
- 4000 de noi API-uri deschise pentru developeri!
- Extensibility - aceasta mi se pare cea mai tare functie din iOS8. Practic iOS-ul primeste niste extensii prin care poate transmite date de la o aplicatie la alta via iOS. Adio limitarilor de sharing sau sending... the sky is the limit! Asa ceva nici pe Windows nu exista (decat foarte limitat), daramite pe un alt sistem de operare pt. mobile.
- Safari improvements. De la widgets (un fel de extensions) pana la modul in care ai afisate tab-urile, pe foldere.
- TouchID e acum available pentru developeri. Nu stiu despre voi, insa mie mi se pare un game changer.
- Camera API's. Practic orice aplicatie poate sa aiba full acces inclusiv la partea de accelerare din CPU. Toti cei care fac aplicatii alternative la Camera sunt in extaz acum.
- HomeKit - well, in momentul in care am vazut ce poate face, instant mi-a venit in minte Watch Dogs. I'm scared!
- CloudKit - heaven pentru developeri. Free (with limitations). E prima oara cand vad cifre gen 1PentaByte la un serviciu oferit...
- Metal - aici trebuie sa mai ma documentez. Nu inteleg daca vor sa elimine complet OpenGL-ul sau sa-l imbunatateasca prin Metal. Upto 10x faster graphics nu e rau... insa daca e ceva complet diferit, s-ar putea feri de el developerii.
- Frostbite engine pe mobile. Arata incredibil! Epic cu al lor Zen Garden m-au dat pe spate (va fi free, btw). Daca la nivelul asta s-a ajuns pe mobile...
- SpriteKit si SceneKit in aditie la noul limbaj Swift, sunt mana cereasca pt. game developers. Mai ales ca nu-i obliga nimeni sa faca replacement la Objective-C cu Swift... ci pot lucra in paralel.