Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Lasand la o parte chestiile pentru developeri pe care prefer sa nu le comentez pentru ca nu ma aflu printre ei si nu sunt produse care mi se adreseaza, eu nu vad nimic nou in tot iOS8. Toate functiile "noi" exista de ceva timp pe alte OS-uri. Desigur ca Apple a dat-o iar pe intoarsa si a zis ca e revolutie, inovatie si ceva complet nou si incredibil, dar nu e.
Stiu ca o sa ma urasti pentru asta, dar eu cred ca nu te-ai uitat atent la conferinta. Nimeni de la Apple nu a vorbit de vreo revolutie asa cum spui tu... ba chiar de data asta mi s-a parut cel mai bun WWDC, unul echilibrat care nu a fost asa mult despre "bragging" asa cum faceau de obicei (desi au cam dat peste nas Android-ului). Au prezentat noile functii din iOS 8... e un upgrade de OS, nu o revolutie. Cel putin eu asa am vazut-o si asa ma si asteptam.
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Chestiile gen iCloud Drive sunt hilare. Dropbox o sa moara acum? Haha, buna asta. Pana nu il pot accesa de pe orice dispozitiv asa cum pot face cu Dropbox, iCloud Drive o sa fie fix pix.
Iar nu ai fost atent: iCloud Drive este disponibil pentru iOS, OS X si Windows si au API-uri pentru oricine doreste sa implementeze aplicatii pentru Android sau Windows Phone. Nu vad ce e hilar aici...
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
AppStore-ul se misca super incet momentan fata de Google Play, nu stiu cum e cu zece clase peste acesta cand se misca ca un PSN pe PS3. Dar ma rog, faptul ca acum ai trei sortari noi a aplicatiilor e un fel de a inova.
Nu stiu ce se misca incet la tine... pt. ca la mine Google Play-ul merge oribil fata de AppStore. Si asta pana si pe iPhone 5. Cat despre Google Play si faptul ca e o VARZA totala (gasesti aplicatii in games, games in apps), nu mai zic nimic. Numai faptul ca atat de "deschisul" Android nu imi mai permite sa schimb store-ul (decat prin VPN pe bani) si mi se pare execrabil. S-au dus vremurile frumoase in care pe Android schimbam pe US dintr-un click. Acum treaba asta o faci doar pe iOS
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
In sfarsit tastaturi noi, o alta inovatie. Iar ei acum au cea mai buna tastatura din lume cu predictive typing si bla bla, ii cred, doar nu ne mint pe toti pe fata, ce naiba. Inca o inovatie.
Man, dar tu chiar esti hater. Unde Dzeu a spus cineva ca tastatura noua e inovatie, noutate in domeniu sau mai stiu eu ce? E o functie noua care vine cu iOS 8. Acum orice exista pe alt OS trebuie din start refuzat?
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
In rest, alte tweak-uri ori sunt furate de la Android, ori sunt "inspirate" din chestii din Cydia. Inca de pe iOS4 cu JB puteam raspunde la notificari fara a intra in aplicatie. Dar acum e integrat in OS, na, au inovat-o si pe asta.
Parca spuneai ca nu vrei Jailbreak. Acum ca-ti ofera functiile fara a mai avea nevoie de Jailbreak, e naspa? Dzeu te mai intelege...
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Puteti sa imi ziceti hater, dar acum chiar sa laudam ca au copiat din toate partile mi se pare o prostie, mai ales ca majoritatea stim clar ca nimic din ce a fost prezentat nu este nou. De Samsung si HTC s-a luat toata lumea ca au venit cu gold pentru telefoane, acum de ce nu comenteaza nimeni ca tot ce a prezentat Apple azi a fost furat fie de la Google fie de la developerii din Cydia? Sper totusi ca baietii aia sa fi fost compensati si ei cu ceva. Multitasking-ul din iOS7 tot la ei l-am vazut intai. Nu stiu daca au fost cumparati sau ajutati de Apple sau nu, ca ei muncesc si Apple incaseaza.
Inca odata, eu nu-ti inteleg dilema... ar trebui sa ne luam acum de toti cei care fac telefoane "gold"? WTH? Sau care adauga functii existente pe un alt telefon? Daca au copiat ceva, stai linistit ca vor fi dati in judecata si vor plati cu varf si indesat... Dar de aici si pana la a te lua de cineva pt. ca exista deja, mi se pare exagerat. In cazul asta eu zic ca sunt o prostie toate smartphone-urile, ca au copiat forma dreptunghiulara. Pana nu vad un telefon sferic, din punctul asta de vedere toti sunt niste plagiatori. Jos Ponta!