1. Castelul e luat dintr-un magazin de acvaristica din Austria. Are si loc special de ascunzis si acolo din cate am vazut se duce femela sa depuna. Din pacate insa n-am apucat niciodata sa vad ceva puiet ca n-am stat sa scot femelele din acvariu & etc.

2. Ideea nu era sa ma ajute ci sa ofere un aspect estetic diferit.

3. Tocmai ca plantele pe care le-am avut pana acum au fost din acelea care s-au hranit doar din apa. In mare parte optam pentru plante plutitoare pentru ca le ofeream un loc de ascunzis pestilor.
Si sa fiu sincer, nu mi-am pus niciodata problema substratului din privinta asta. Astfel ca sunt destul de confuz. Trebuie sa pun un strat de nisip pe sub stratul de pietris? Really n00bish question.

4. Respectiva nu avea metal Oricum, e bine de stiut. Thx

Tre sa recunosc ca m-am gandit mai mult la ochiul meu decat la biotopul pestilor. Si solutia asta de yin/yang o preferam in detrimentul utilizarii putinor plante.
Stiu ca tie iti place foarte mult sa-ti bati capul cu algele & stuff dar eu nu prea am timp de atata bataie de cap (si sa fiu sincer nici bani n-as investi asa de multi).

Poate-mi poti recomanda totusi unele plante usor de intretinut si care sa nu creeze mari probleme.