Jocurile respective pot fi jucate pe PS3/PSP/PS Vita (cele de PSX/PSP); Wii/Wii U (NES/SNES) sau 3DS (DS/DS Lite) - chiar daca sunt retro ele pot fi jucate pe console actuale. Sunt jocuri din libraria curenta si lansate in ultimele 2 generatii. Mi se pare absurd sa eliminam jocurile de DS (si automat cele de GBA) doar pentru ca nu sunt compatibile cu 3DS (desi exista acum titluri de GBA si alte console). De ce sa dezavantajam consolele Nintendo reducandu-i considerabil numarul de jocui (3-400 jocuri doar de virtual console) doar pentru ca aceste jocuri sunt considerate "retro" sa nu mai vorbesc de compatibilitatea Gamecube. In aceeleasi considerente de ce eliminam din start compatibilitatea cu PSX/PS2 a lui PS3, sau cea cu Xbox a lui X360 ?

Eu sincer createam ca a fi compatibil cu vechile generatii prezinta un atu important datorita faptului ca in momentul lansarii te poti juca sute de jocuri, eliminand frustrarea asteptarii urmatorului titlu "next-gen".

Oare chiar asa de rau am ajuns sa credem ca retro-gaming reprezinta un lucru RAU ?