Nici nu iau bani de la sony nici fanboy nu sunt (stau dovada consolele xbox si nintendo) ce le am pe langa play stationuri.

1. Irelevant pe ce format sau unde sunt lansate. Si 3DS are jocuri lansate doar in Japonia. Nu cred ca sunt jocuri doar alea care le poti lua in mana si restul sa le disconsideram.
2. PS+ nu era obligatoriu ca sa te joci multiplayer pe cand xbox live era este si va fi. Deci e irelevant ceea ce zici tu in contextul asta.
3. Nu neg ca PS are probleme dar fata de concurenta sunt minore spre inexistente. Cat despre controller ai dreptate, cel de xbox este mai bun insa ce e mai usor de cumparat: un controller aftermarket asemanator cu cel de xbox sau un xbox care sa citeasca blu-ray-urile?
4. Merge foarte bine.. 4 milioane de unitati vandute... xbox cate a vandut? Sunt 84 de milioane de unitati in plus fata de principalul rival.

Eu am argumentat cu cifre si fapte. Tu imi vorbesti de "o serie de probleme" ale play stationului care nu stie nimeni altcineva care e in afara de tine sau ca au luat decizii care nu sunt ok pentru consumatori. Care sunt acestea iar nu stim. E irelevant ca sony e lider de piata la console, relevant e ca nu ii atacam pe ei sau pe microsoft sau nintendo sau pe altii pentru fapte care ni se par sau le-am auzit sau le-am visat. Daca ne ofera ocazii reale cum e aceasta putem sa ii apostrofam fara jena.