Khan: corydoras cred ca sunt cel putin 200 de feluri. Ai aici o "mica" lista: Corydoras / Home - Corydoras sau aici: Freshwater Aquarium - Corydoras Catfish. Foarte putini din ei ii vezi prin Romania, poate si din cauza ca majoritatea sunt foarte greu de reprodus. Pe la noi gasesti paleatus, virginae, albino, adolfoi (de la 10 ron in sus)... si cam atat. Au adus la reef cativa mai rasariti, dar crede-ma te rog ca nu te atingi de ei. Adica ii gasesti si la 180-200 ron bucata (gracilis, victoria, etc.). Asta in timp ce pe-afara ii gasesti cu 5-10 USD. Problema e ca sunt pesti de grup, iti trebuiesc minim 4-5 ca sa se simta in largul lor. Si mai rau e ca unora le trebuiesc anumite conditii (pH scazut, o anumita temperatura, etc...). Altfel ii iei sa-i omori. Si apropos de corydoras, astazi am gasit al doilea cory paleatus care a incercat sa faca un triuc ala Hudini. Mai exact, sa treaca printr-o gaura de nuca ce este de 2 ori mai mica decat el. Normal ca a ramas cu capul afara si aripioarele inauntru. Ca si la celalalt, am aplicat metoda "scoate nuca si da-i un bobarnac sa iasa" Noroc ca de fiecare data i-am vazut la timp... cred ca va trebui sa astup gaurile acelea

stanciu_radu: nu, nu vand plante. Vezi pe www.reef.ro ca aduc lunar plante. Sau Hornbach... sau pe la amici.

Q: culmea este ca desi e mult mai costisitor, un marin e mai usor de intretinut. La corali, recif, daca le indeplinesti conditiile de baza, ai slabe sanse sa nu arate demential. La plante de apa dulce insa, ai sanse sa omori toti pestii introducand prea mult CO2 sau prea multa lumina, doar ca sa vezi ca scoate cateva frunze rosii sau ca iti infloreste vreuna. Nu mai vorbim de alge (desi sunt si in marin gramada, sunt incomparabile cu macelul care-l fac prin cele de apa dulce). Eu zic ca la marin diferenta mare o fac pestii si nevertebratele. Am vazut pesti pe la noi de nici pe Animal Planet nu-i prinsesem.

Revenind la pestisorii nostrii de apa dulce. Am urmarit recent 2 pesti foarte interesanti, de care nu stiam nimic. Primul ar fi pestele cutit (Black Ghost Knife Fish) care insa nu prea se tine in acvariu comunitar (se face si maricel si mai si "electrocuteaza" pestii daca-l supara)... iar al doilea, un fel de catfish, dar de apa dulce. Din pacate nu i-am retinut denumirea, dar am ramas socat sa vad ca exista "concurenta" la marini.

La fel, raman la parerea ca ancistrusii sunt unii dintre cei mai interesanti si folositori pesti in acvariu. Pe langa ca nu-i incomodeaza pe ceilalti (stau mai toata ziua pe geam, mopani, pietre), sunt si folositori (curata de alge) si haiosi foc (numai cand ii vezi cu ventuzele pe geam si te bufneste rasul). In plus, sunt mii de variatii, dupa cum puteti vedea aici: Freshwater Aquarium - Ancistrus Pleco Catfish