Khan, sunt comuni... doar ca lumea ii considera "sanitari" (ca si pe hoplo si ancistrusi). Ba mai mult, ii iau pentru ca au impresia ca vor curata ceea ce elimina ceilalti pesti. Complet gresit. Nu exista peste care mananca "rahat". Cory pur si simplu mananca ceea ce cade pe fund. Daca sunt fulgi, vor cauta prin pietris. Daca sunt pastilute, le vor devora cu placere. Ancistrusii la fel, doar ca ei sunt mai mult vegetarieni, si vor manca alge cu cea mai mare placere.

Cred ca ceea ce ai vazut tu la Zoo Baneasa nu sunt ancistrusi, ci pleco. Arata aproape la fel, doar ca ancistrusii ajung la maxim 12cm, pe cand pleco sar si de 50cm. Multi fac greseala de a cumpara pleco, pentru ca atunci cand sunt mici, cu greu ii deosebesti.

Si da, ancistrusii au "prostul" obicei de a cauta fiecare coltisor al acvariului. Multi ii gasesc prin filtre, guri de ventilatie sau altele. Eu am pierdut 3 intr-o buturuga... dupa 7 zile am donat buturuga. Mai mult, ai mei au obiceiul de a "curata" fiecare obiect introdus. Dupa ce spal reactorul de CO2, sunt primii care vin sa "repare" problema

Cat despre marin, think twice... apa de osmoza, sare speciala, solutii de ph, etc... In plus, vei da pe cativa corali si piatra vie cat te-ar costa un acvariu de apa dulce masiv (e 6-7 milioane cea mai ieftina anemona)... Mai mult, teste la greu, si la cea mai mica problema te lovesti de faptul ca nu poti face schimb rapid de apa de la robinet... Orice ai alege, bafta ! You'll need it !

P.S. Pentru cei mai mici clownfish, minimul este de 40L apa/peste. Cel mai rau e ca ei au casele in anemone... si poti cumpara n anemone pana se vor decide daca sa intre in ea sau nu