O consola este o chestie dedicata pentru jocuri, iar tabletele si telefoanele au alte "veleitati".

Apar trenduri noi evolutive - nevoia de socializare permanenta (facebook / tweeter si restul de aplicatii specifice)
Nevoia de a fi in ton cu informatia constant
Nevoia de a putea comunica la orice ora si de oriunde (skype / email / etc)

Evolutiv vorbim consolele ar trebui sa isi doreasca featureuri ale tabletelor si smartphone urilor si nu invers.

Ca si nivel de venituri generate consolele si smartphoneurile cred ca aduc o gramada de bani desi jocurile si aplicatiile sunt extrem de ieftine (da exista si aplicatii scumpe insa sunt exceptii).

Insa lipseste ceva - titluri AAA - multa lume crede ca un titlu AAA este un titlu care este de success, total fals .. titlurile AAA sunt titluri in care se pompeaza bani cu toptanu si de multe ori din aceasta cauza aceste titluri produc si valuri (Uncharted, Gran Turismo, seria GTA, TLOU .. ETC. sunt titluri AAA).

Cred ca platforma smartphone /tablet foloseste un alt model de marketing = vinde repede si mult si MOVE on ... datorita numarului de aplicatii (ENORM !!!!) succesul sau mai curand insuccesul multor jocuri este trecut cu vederea foarte usor (se vede doar "the tip of the iceberg") insa in realitate la fiecare 1 joc BUN pe aceste platforma exista 1000 jocuri proaste (de aceea eu incerc sa stau departe - pentru mine personal este overwhelming). Cred ca pe an apar cel putin cateva mii de jocuri pe aceste platforme (daca pun Android + Ios + BB + windows mobile la un loc) ceea ce duce la o evidenta saturatie si un pic de "desgust" din partea gamerilor care sunt obisnuiti sa investeasca timpul lor pretios intr-un joc de buna sau foarte buna calitate, un fel de filtrare automata.

Discutia o putem muta insa la un alt nivel ... de ce e nevoie sa le consideram console ? Ele au propria lor categorie alaturi de PC care de asemeni este o categorie "separata". Smartphone urile / tabletele nu elimina consolele / nu elimina PC-urile ... totul se completeaza. Vrei sa te joci ceva casual pentru ca trebuie sa faci un drum lung sau in metrou /tranvai in drum spre servici/scoala ... poti juca pe telefon (nimeni nu se va uita ciudat la tine spre deosebire de situatia in care scoti orice fel de consola portabila si devii "o tinta"). Vrei sa te joci acasa, un joc de dimensiuni epice, sau ceva online cu prietenii - poti opta pentru consola sau PC, dai o petrcere si vrei sa mentii o atmosfera de buna dispozitie - te poti folosi de consola, ai un drum lung de facut cu avionul sau trenul - nimic mai bun decat o tableta, pana si in momentele cand esti "rege" si stai pe tron gandindu-te ca mancare picanta nu ustura doar la intrare, cel mai bun prieten poate fi smartphone-ul, tableta sau consola portabila.

Deci dragilor - eu sugerez sa le lasam asa cum sunt, nu sunt "marketate" ca si console (pentru ca sunt mai versatile) de aceea nu trebuie sa fim noi mai "presus" si sa re-catalogam lucrurile.