Quote Originally Posted by cryyo View Post
Daca aparatele din poza 1 si 2 se pot numi tablete astept thread-ul care sa ma intrebe, retoric aproape: "pot fi considerate consolele smartphone-uri?"
In caz ca nu ti-ai dat seama, acelea chiar sunt niste tablete cu Android... care au si butoane fizice. Ai ghicit, exact ca o consola (wow). Cat despre partea cu "pot fi considerate consolele smartphone-uri", daca iei un PSVita cu 3G si partea de telefonie o lasi pe mana lui Skype (de exp.), atunci raspunsul este da.
Quote Originally Posted by OEE View Post
Ma rog, divagam, dar o consola este un dispozitiv creat special pentru jocuri ca focus principal.
Deci ai ajuns in sfarsit la concluzia mea... ca daca mi-am luat o tableta pt. gaming in mod special, o pot considera linistit consola?

Pe Darkie il inteleg oarecum, pt. ca el e colectionar inrait. Iar un colectionar inrait nu va fi niciodata atras de lucrurile pe care nu le poate colectiona (atinge fizic). In cazul de fata, jocurile pt. device-urile mobile - care nu sunt decat in format digital.

Cat despre intrebarea "de ce e nevoie sa le consideram console"... nu cred ca e neaparat nevoie. Am vrut doar sa fim "anvantgardisti", sa ne gandim dinainte la ce se va intampla, sa deschidem ochii la modul in care evolueaza lucrurile. Multi insa sunt insa atat de "stuck in the past", incat orice motive s-ar invoca, ar tine-o pe-a lor.

Darkie, o sa vina ziua aceea in care te vei juca linistit in "tramvai", sau pe "tron"... dupa care te duci acasa in dining room si continui jocul pe TV-ul imens, pe acelasi device mobil. Pentru mine a cam venit... multe din jocuri prefer sa mi le pun frumos de pe tableta pe TV. Pentru altii e mai greu, pt. ca nah... nu au decat Angry Birds si nu exista Uncharted