Cred ca dintre toti de pe piata, tipii de la nVidia au fost cei care au copiat cel mai putin... Au venit de fiecare data cu procesoare noi made "inhouse" (si ieftine - vezi Tegra 3). Au venit cu o jucarie care a facut ceva original (chiar daca vorbim totusi de game streaming de pe PC pe langa jocurile de Android). Tegra K1 as indrazni sa spun ca e unic pe piata in momentul asta, iar despre Shield Tablet nu se stie mai nimic, deci nu poate spune cineva ca au copiat ceva (inca). Eu sper sa fie gen WikiPad, sa poti detasa tableta de controller. Si sper sa fie adevarate zvonurile cu 64bits si 5GB RAM.

Eu nu vad Shield-ul celor de la nVidia ca fiind o eroare, ba din contra, bravos lor ca au indraznit! A fost prima lor consola portabila si o miscare mai mult decat surprinzatoare... din pacate s-a bazat pe chestii care nu aveau cum sa prinda. In primul rand, faptul ca au venit cu rezolutia aceea (1280 x 720) in timp ce gasesti mobile cu rezolutii de 2-4 ori mai mari. In al doilea rand, ideea in sine de streaming a jocurilor de PC pe un ecran de doar 5" e mai mult decat aiurea - oricat de bine s-ar misca, totul devine la nivel de purice (incearca sa citesti ceva din ce scrie pe ecran in timpul unui joc). Si nu in ultimul rand, Tegra 4... care a iesit prea tarziu si prea slab. Ah, si lipsa suportului pt. controllere din Android, care acum e cu totul alta viata.

Cum ziceam, evolueaza lucrurile. Poate nu o vor nimeri nici din a doua iteratie... poate chiar nici din a treia. Dar la naiba, macar ei incearca! As vrea sa vad si eu pe Microsoft, Apple, AMD & Co. ca incearca macar, pentru ca n-ar strica extra competitie. Parerea mea :hac: