Quote Originally Posted by naz View Post
Eu zic sa mergi pe cel cu display full-hd. Rezolutia standard e infecta.
Asa este. 1366 x 768 e chiar prea putin. Am zis eu ca 1920 x 1080 e cam greu fara custom DPI, dar 1366 x 768 e prea jos. Optim ar fi un 1600 x 900, dar daca ai posibilitatea, go for FullHD. Majoritatea sunt cu Win8, care se descurca binisor. Am avut un Toshiba de 15.6" cu 3840 x 2160. In momentul in care dezactivai Custom DPI, te chinuiai sa gasesti mouse-ul pe ecran
Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
Si @Dant3 scuze, dar nici nu vreau sa ma ating de Dell, Acer sau HP. Toti care au avut au dat de probleme cu ele, mama are un HP si i-a facut figuri dupa doar un an.
Da, fugi de HP mancand pamantul. Noi ne-am saturat de service-uri la ele atat de tare incat refuzam sa mai achizitionam. In gama ieftina am ajuns mai repede sa recomandam Acer decat HP (and that's crazy). Cu Dell n-am avut issues, si cred ca s-au vandut cele mai multe.
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Dante, procesorul e de generatie mai veche, nu stiu daca as mai lua personal unul. Placa video e de la AMD, care pe partea de mobile e cam varza. Sa nu te auda MonkY cu el. Dar rezolutia chiar e din 2004. Nu poti lucra pe un TV, la ce input lag ai, lucrezi in reluare.
Hihihi, am ajuns de speriat cu AMD-ul. Guys, eu doar imi spun parerea mea, pt. ca ma lovesc toata ziua de ele. Daca lucram Dzeului in alt domeniu nu-mi permiteam sa zic nimic. Dar tineti cont ca in final, voi faceti alegerea, nu eu.
Quote Originally Posted by Dant3 View Post
Dar care e faza cu garantia la emag? De ce ofera doar un an?
Am observat ca si pe PCGarage & Co... dau garantie tehnica 1 an si 2 ani de conformitate, la anumiti producatori. Cred ca si emag sunt obligati sa ofere 2 ani, conform legislatiei.
Problema principala la acesta e ca tu vrei sa-l cari dupa tine pe la facultate, and it's a huge one! Ca greutate e decent (desi se poate mai bine de 2.9Kg), dimensiunile o sa-ti dea batai de cap, trust me. Da, e ideal ca desktop replacement (poate chiar un 18-19") insa cand vine vorba de mobilitate o sa te enervezi. In plus (de fapt in minus), la ce configuratie are... are o baterie minuscula (doar 4 celule) - de aceea are si o greutate decenta la acele dimensiuni. Cand vei achizitiona o baterie de 6 sau 8 celule pt. acel model s-ar putea sa te enervezi si mai tare, pt. ca se duce tot ce era slim la acel model - bateria iese in afara.

Un alt sfat: chiar daca gasesti pe la firmulita x sau y mai cheap cu 100 RON or so, iti recomand totusi sa-l achizitionezi de la o firma care iti acorda cele 30 de zile de retur. Nu de alta, dar dupa aceea o sa plangi daca nu-ti place ceva la el. De exp. am tot observat pe-aici ca toti se leaga de rezolutie, insa n-ai vazut nimic pana nu l-ai testat in realitate. Unele au panouri atat de proaste incat daca te-ai miscat 10cm vezi altceva. Altele sunt atat de glossy si de reflective incat afara sau in lumina naturala ai aproape 0% sanse sa distingi ceva pe ecran. Daca nu ai posibilitatea sa mergi sa le vezi intr-un showroom, atunci achizitia cu 30 de zile retur e un "must"!