Camere de 40-50Mpx nu are decat Nokia daca nu ma insel, nu cred ca a exagerat Apple vreodata la camera (calitate nu cantitate)... Bateria am inteles ca va fi intre 1800mAh si 1900mAh la varianta de 4.7" si de 2500mAh la varianta de 5.5". Asta fata de 1560mAh la iPhone 5S si 1440 mAh la iPhone 5. Acum depinde si cat de bine va fi optimizat consumul la noul A8 (presupunand ca vorbim de un nou procesor A8) si ce consum va avea ecranul (din cate am inteles sunt zvonuri ca Apple ar incerca iluminarea cu un singur rand de led-uri, ceea ce ar reduce consumul ecranului la aproape jumatate).

Cat despre baterie care sa tina mai mult de 24 de ore... probabil faci tu prea multe chestii. Pe mine ma tine iPhone 5-ul aproximativ 2-3 zile (normal usage, of course). Daca bag gaming sau mai stiu eu ce, nici macar iPad Air-ul nu tine 12 ore (si acela are 8820mAh), daramite 24 ore.

Dar da, recunosc ca si eu vreau o inovatie la baterie... Din pacate la majoritatea bateriile se pare ca evolueaza doar la grosime... si asta e un punct care incepe sa ma enerveze. Pur si simplu fac prea subtiri telefoanele - devine stressant sa tii unul in mana. Eu la iPad Air mi-am luat o husa mai groasa tocmai pt. ca ma deranjeaza la maini "subtirimea" (in special la sesiuni lungi de gaming). Dar nah, daca asta e "moda"...