Eh sunt antipatizate... ti se pare tie. Eu cred ca am injurat produsele Apple suficient de mult incat sa nu fiu considerat cine stie ce fanboy. In special la iPad Air, unde am rezistat eroic pana au rezolvat problema cu Safari (mi se restarta si de 5-10 ori pe zi daca foloseam chestii cu webkit). Dar la 7.1.1 si 7.1.2 au rezolvat si nu am ce sa-i reprosez - asta desigur, pt. ca am jailbreak. Fara, as fi avut cate ceva de zis, insa mie unul imi convine asa. Cine vrea advanced stuff, customizari, optimizari, extra features, pune jailbreak - cine nu, ramane cu un OS stabil si asa cum a fost el gandit.

Acum, legat de camere... din punctul meu de vedere toate camerele de pe smartphone-uri (inclusiv super minunatia lui peste de 40Mpx) sunt niste prostioare, jucarii. Asta pt. ca am DSLR serios... pt. ca stiu ce inseamna senzor full frame (36 x 24 mm) sau macar un "amarat" de APS-C (22.3 x 14.9 mm)... sau hai chiar si un senzor super compact de 1.5" (18.7 x 14 mm). Cum sa zic... ma bufneste rasul cand vad ca vine cineva si lauda un 0.66" (8.8 × 6.6 mm) cu 41Mpx. Si lasand senzorul deoparte, un fotograf are probleme cu focalizarea in lumina slaba chiar si cu lentile profi f/1.5 (si vorbim de lentile de mii de euro), si vine cineva si se plange ca lui ii focalizeaza prost cu niste lentile cat unghia cu f/2.2.

Insa cei de la Apple (nu vorbesc de Nokia, pt. ca ei m-au dezgustat total din momentul in care au prezentat reclama "filmata" cu telefonul Nokia si si-au furat-o instant pt. ca au uitat sa taie partea de film in care se vedea ca filmau cu o camera profesionala cu grip si alte minunatii) au venit cu o combinatie de senzor (care e totusi un Sony), lentile, flash (in special 5S) + software + filtre accelerate via CPU, care fac minuni, acolo unde se poate. Pai daca un iPhone 5S ti se pare slab la fotografie, iti dau eu Note 3-ul meu, si-mi spui cat de repede il arunci. Daca la iPhone tii apasat si faci poze in burst, pai mie imi ia 2-3 secunde pana focalizeaza, pana da cu flashul, pana stabilizeaza... mi s-a mutat subiectul de n ori in timpul acela.

Da, in anumite teste iese mai bine cine stie ce nebunie pt. ca se face test pe trepied... insa pe mine ma intereseaza real life. Iar in real life, inca n-am vazut ceva mai bun decat 5S-ul. Culori naturale si cam un maxim ce se poate face pe un astfel de senzor. Eu de exp. nici nu vreau sa creasca rezolutia... 8Mpx e arhisuficient pt. ce senzor are. Sper doar sa treaca la un f/2.0 (un f/1.8 ar fi un vis) si eventual un senzor mai mare. In rest, e super.

Acum, mai sunt unii care sunt varza la fotografie... poti sa le dai cel mai tare DSLR din lume ca ei vor face oricum poze out of focus. Nici cel mai tare DSLR din lume daca nu e setat conform luminii, nu scoate decat un rahat. Cam asa e si cu astea de pe smartphone-uri... desi producatorii incearca sa le faca pe cat mai simplu de folosit posibile. De multe ori insa, daca ai un minim de cunostinte despre fotografie, e suficient sa te misti tu ca sa prinzi iluminare mai buna... sau sa adaugi o extra sursa de lumina... sau sa inveti sa faci focus pe o zona mai luminata, and so on...

Cat despre dimensiunea de 4.7", eu m-am uitat si re-uitat la filmuletul unde este comparat cu iPhone 5-ul si nu mi se pare deloc lopata (la urma urmei vorbim de 0.7" in diagonala, nu de cine stie ce minune). 5.5"-ul in schimb e un monstru (cred ca va fi mai mare decat Note 3).

Legat de informatii, nu cred ca am prezentat ceva eronat sau pe care nu l-am testat personal. Mi-au venit multi care se plangeau ca le tine putin bateria si i-am rezolvat one way or another. De cele mai multe ori ma bufnea rasul... sa stai de exp. sa te plangi ca-ti tine putin bateria cu luminozitate la 90%... sau sa te plangi ca mananca prea multa baterie Whatsapp (apropos, eu pe ala l-am scos si de pe Android instant... imi consuma mai multa baterie nefolosit decat Facebook-ul pe care il foloseam de 10-20 de ori pe zi). La fel cum e fun sa te plangi de baterie dar sa ai 20 de adrese de email cu Push... Bluetooth always on, 4G + WiFi si alte alea... Vorbim totusi de un device mobil, dar unii si exagereaza. Pentru cei care exagereaza, nu pot decat sa recomand accesorii de genul: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GAVCNZI/ (pentru 12 lire iti incarci de aproape 2 ori telefonul). Exista mii de solutii de genul asta (sau case-uri cu baterie gen mophie juice pack air - iPhone 5 & 5s Extended Battery Case). Daca se vrea, se poate...