Lipsa jocurilor AAA - am scris mai sus maestre si am facut referire fix la alea -

Degeaba avem 100.000 titluri de rahat 10.000 titluri indie (care au farmecul lor insa sunt efemere) si 1000 porturi de PC daca n-avem cele 100 titluri care sa faca diferenta si sa puna telefoanele si tabletele pe harta gamerilor. Daca vrei sa pun in alt format ceea ce vreau sa exemplific, un gamer poate supravietui doar cu PC sau doar cu o consola, insa nu cred ca un gamer poate fi gamer doar pentru ca are smartphone / tableta (cel putin nu inca), tabletele/smartphone urile sunt device-uri care completeaza experienta de gamer, insa (dupa cum mentionezi si tu) acestea devin din ce in ce mai mult "console" insa nu sunt inca la nivelul necesar.Sunt 100 % sigur ca in cativa ani (sub 5) acestea vor putea fi considerate console, pentru simplul motiv ca vor inghiti piata "subrezita" a consolelor hardware. (doar 3 producatori, unil dintre ei are acum probleme cu consola "de casa" "Nintendo" / unul are probleme mari financiare "Sony" datorate si firmei mama / al 3 lea aproape era sa isi taie singur craca de sub picioare cu masurile anuntate public "Microsoft".

PS: cifrele de ma sus 100K/10K .. etc - sunt scoase din cur doar de dragul "exemplului" nu le luati ca exacte, insa le-am dat pentru a se intelege mai bine cascadarea.
PPS: ma uit in statistici si vad ca deja in App store / Android store s-a depasit 200K aplicatii incadrate la categoria jocuri ... e trist avand in vedere calitatea, insa sunt sigur ca asta se va schimba in viitorul apropiat. Sper ca va dati seama ca aceasta platforma virtuala este cea mai de success a tuturor timpurilor, chiar daca punem in aceeasi galeata toate jocurile pe console (probabil undeva la 10-15K) si toate jocurile de PC (sau platforme compatibile) probabil undeva la 10-15K ... abea ajungem la 15-20 %