tudy tu cred ca te uiti la poze si tragi concluzii cat de gros e (wow cum suna asta ) - eu zic sa asteptam sa apara oficial niste specs si discutam dupa (nu putem sa-l comparam cu razer blade / mac book pro) alea sunt in alta liga ... de pret mai ales (Mac book proul fiind depasit complet si la performanta)

Eu zic ca acest model va costa putin (probabil sub 1000 EU) si are target pe cei care nu au bani sa-si cumpere fratii mai mari 17/18x ... este doar pentru a umple o nisa si nimic mai mult, s-a vrut portabilitate (de la 4-5 KG -> 2 KG) cu performante decente (dar nimic stralucit). Exista pe piata solutii mai ieftine si mai bune ? nu cred sa fi vazut vreun laptop mic cu placa video dedicata puternica (dar nici nu am cautat intensiv - deci s-ar putea sa existe).

Faptul ca nu este slim este o alta discutie si este la fel de relevanta ca si faptul ca nu e roz ... atata vreme cat pe piata exista doar 2 modele slim, restul competitorilor (Asus, MSI, Eurocom .. ) avand "tank-like" design.

Pentru ca este un laptop ar trebuie sa fie:

1. un display atat de mic incat sa satisfaca gusturile cumparatorilor - sincer nu as dori sa aibe 11" ... insa as fi preferat sa aibe 14" sau chiar 15" (si 2 KG)
2. portabilitatea - cu alte cuvinte greutatea - daca te fatzai de colo-colo - conteaza enorm cat de greu este - 2 KG este foarte mult if u ask me (mai ales ca s-ar putea sa aibe si un power brick greoi motive CPU normal - placa video dedicate - mai mult de 1 HDD - duc cu gandul la consum mare )
3. grosimea - ca sa nu credeti ca evitam subiectul ... eu personal prefer un laptop de plastic mai gros / la laptopurile metalice e ok sa fie mai subtire, insa trebuie sa existe siguranta la transport, un laptop de plastic subtire, poate avea probleme pe termen mediu si lung
4. life time battery - iar nu vorbeste nimeni de asta - si este foarte important, mai important decat grosimea, iar Alienware are probleme cu asta tocmai pentru ca foloseste procesoare care nu sunt portabile/placa video dedicate si extra hdd-uri


acum sa privim partea de gaming:

4. ai nevoie de placa video puternica (probabil cel mai important lucru)
5. ai nevoie de CPU / RAM suficient (si da pentru ca sunt mailitios -> Macbook proul nu are nici una/nici alta in varianta standard)
6. ai nevoie de racire suficienta - o placa video puternica se incalzeste foarte usor

alte chestii pe care eu unul le urmaresc:

7. conectivitate - cate porturi ai disponibile, stiu ca unii or sa spuna vai dar poti sa adaugi un hub sau un docking station sau mai stiu eu ce - ei nu consider asta o solutie viabila (pentru ca vorbim aici de laptopuri nu de PCuri)
8. upgradabilitatea - poate pe unii nu ii intereseaza gandindu-se ca la fiecare 2-3 ani il vor schimba oricum, insa cu cat avansezi pe scara banilor investiti simti parca nevoia sa beneficiezi mai mult de 2-3 ani, mai ales ca unele laptopuri high end sunt build to last, nu sunt jegurile care se vand la "hyper-market" care abea ies din garantie si crapa. (eu am facut nenumarate upgrade-uri la laptopul meu marindu-i performanta cu 100 % de cand l-am cumparat si parca tot nu sunt multumit si as vrea ceva mai mult )
9. driverii - stiu ca pentru posesorii apple acest subiect poate fi "ce-s aia" insa utilizatorii de mac in lume si in special in Romania sunt un fel de "rara avis" (comparand evident cu utilizatorii de Micro****)