Single post: Gamescom 2014 - Ghici ciuperca ce-i?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Gamescom 2014 - Ghici ciuperca ce-i?

    Caldure mare mon cher - cred ca ma pot ascunde in spatele acestui motiv pentru ca voi fi cu siguranta rautacios la adresa la cele 2 conferinte de azi din cadrul Gamescom 2014 (Microsoft si Sony). Si pentru ca la astfel de ocazii ar trebui facut ceva special, m-am gandit sa scriu articolul acesta complet diferit. Mai exact, ceva fara cap si fara coada... fara intro (ah damn, asta deja e intro) si fara concluzii. Prin urmare, voi randomiza cateva dintre impresiile personale, voi face un amalgam cu reactiile consolistilor de azi, mai aruncam un melanj de trailere si anunturi si vedem ce iese. De ce haos? Well, pentru ca mie cuvantul "haos" mi s-a parut cel mai potrivit pt. ce am vazut azi. So, let's begin...

    Kojima - Guttuten Tag - Conferinta Sony
    Kojima cred ca a fumat ceva daca a inceput sa prezinte ca super features-uri pentru un joc cu adevarat next-gen, chestii gen "uite ce stealth pot fi cu o cutie de carton in cap". E atat de next-gen, incat daca ai desenat un soldat pe cutie, inamicii vor veni sa te salute. Sau vor incepe sa saliveze in caz ca desenezi o gagica... S-a terminat la fel de "haios" cand am aflat ca poti sa te ascunzi punandu-ti direct punga de la PS4 in cap. Wow! Uitati-va si minunati-va si voi.



    Halo Collection - Meniul cu de toate (fasole si ciolan nemtesc incluse, desigur) - Conferinta Microsoft
    O sa radeti, dar pe mine ma atrage la nebunie colectia asta. Mai ales ca ai oricand la dispozitie optiunea de a juca in modul classic (as it was many years ago) si modul enhanced (new next-gen 60fps graphics). Nu doar ca avem 4 jocuri in 1, dar avem inside si acces la Beta-ul pentru Halo 5. Ba mai mult, cei de la 343 au reusit sa integreze si Halo Nightfall (serialul) inside. Sper doar sa nu ma trezesc cu mesaje gen "Nu poti viziona episodul urmator pana nu faci cutare achievement in Halo 2".

    Bloodborne - ZOMFG, i can feel you breathing behind me... - Conferinta Sony
    Pfoai, ce atmosfera! Ce muzica... Ce nebunie! E pacat ca multe din miscarile personajelor par a fi "copy-paste" din Dark Souls, dar inca mai sper ca pana la data lansarii cineva mai arunca o privire peste mecanica de miscare. Oricum, chiar si asa se apropie de nota 10, fiind unul din cele mai interesante gameplay-uri ale show-ului. Must have for me! Aveti si trailer mai jos.



    Rise of the Tomb Raider - Bomba Zilei - fanii isi taie venele - Conferinta Microsoft
    Asta a fost cu adevarat o stire demna de CanCan, Libertatea, Adevarul si Antena 3 la un loc. Sau cum ar zice unii "soc si groaza in noaptea mintii". Vaaaaai, cum au inceput sa cada fanii Sony de la balcoane, cum au inceput sa ia foc retelele de socializare, cum s-au umplut frigiderele de carne... CUM?!? e posibil oare asa ceva, sa-si permita Microsoft sa detina o exclusivitate precum Tomb Raider? Aproape ca nu mai puteam urmari conferinta de urletele de prin cartier... Ba chiar am avut useri care au parasit CG-ul de atata stress. Cum ar putea ei vreodata sa-si cumpere un Xbox One? Ce marsavie e asta? Well, pe scurt, se cheama marketing move! And it's a good one (for Microsoft, of course).

    Indies, there are indies everywhere - Conferinta Sony
    Mai oameni buni, eu inteleg ideea de indie. O inteleg si o apreciez. Dar cand vrei sa-ti promovezi o consola "next-gen", nu plictisi targetul tau de gamer (hardcore) cu indies peste indies. Nu de alta, dar daca pune mana pe un smartphone sau o tableta, gaseste de mii de ori mai multe indies, mai ieftine si mai bun. Nu faci asta in jumatate de conferinta (bine, exagerez si eu, dar atat de mult m-au plictisit mini game-urile astea). Si ca sa nu fiu complet rautacios, mi-a placut Alienation, pentru care si pun un trailer mai jos:



    Wild - nu stiu cine esti, dar te voi prinde si te voi ucide! - Conferinta Sony
    De la creatorii lui Rayman, vine un nou IP, denumit Wild, al carui trailer daca n-ar fi atat de fara sens, ar fi fost chiar tare. N-am inteles nimic de acolo (daca e un joc de hunting, de aventura, daca e sims 5... dar poate tocmai asta si trebuia. Sa starneasca interesul. And it did. Urmariti trailerul de mai jos si povestiti-mi si mie despre ce este vorba. Senc iu!



    Hellblade: gameplay n-aveti? Macar 50grame, va rog! - Conferinta Sony
    Trailerul acestui nou IP incepe cu urmatoarea fraza: "And if you stare into the abyss, the abyss will stare back at you". Pai cam atat am vazut si eu din jocul asta: abisul! Incep sa nu mai suport trailerele de jocuri care nu prezinta nici macar o secunda de gameplay. Da, e frumos sa stii ca e "ceva cu sabii" (si scrie ceva pe sabie, nu asa, oricum), ca e cu o gagica tare, ca e de la cei care au facut Heavenly Sword, Enslaved si DmC... dar parca e si mai frumos cand vezi si tu ca se misca o pulpa in real-time (buei, am zis pulpa, da?!?).



    Reincalzirea ciorbei - Conferinta Sony & Microsoft
    Pai da, trebuia si asta. Same E3 games, dar prezentate in Germania. Destiny, Far Cry 4, Forza Horizon 2, Driveclub, Evolve, Fable Legends, Shadow of Mordor... you know the drill. Nici nu mai pun trailere, ca stiti bine despre ce este vorba. Oricum, a fost distractiv la Destiny, cand au spus ca a devenit "cel mai preordered joc din istore". Normal, daca toti si-au facut cate 10 preordere pentru beta keys... preordere pe care le vor anula. Dar, e bine sa detii titlul asta, macar asa, de ochii lumii.

    Quantum Break gameplay: asa da! - Conferinta Microsoft
    Da nene! Asa da! In sfarsit vad si eu ceva real... gameplay, o idee despre cum va fi jocul, cum se misca totul, cum e implementata ideea aceea cu time freeze-ul. Are niste idei geniale (la un moment dat ai impresia ca te joci intr-un Photo Mode din inFamous or something) si de-abia astept sa pun mana pe el. E must have for me.



    New stuff to meh for - Conferinta Sony & Microsoft
    Au mai fost ceva chestii noi, insa nu m-au impresionat suficient incat sa le iau in vizor. P.T., Tearaway pt. PS4, Until Dawn, Hollowpoint, Volume, The Vanishing of Ethan Carter, Snow si Screamride. Poate Rime sa fie ceva mai interesant (mi s-a parut o clona de Zelda in toata regula). Ah, si DayZ vine pe PlayStation!

    Cool bundles! Kudos for that! - Conferinta Microsoft
    Aici am vazut ceva frumos. Mai exact, 3 noi bundles de la Microsoft pentru Xbox One. Avem un nou bundle de Xbox One cu HDD de 1TB, un skin special si Call of Duty: Advanced Warfare inclus (precum si un controller cu skin custom). Si mai avem un bundle Xbox One White cu jocul Sunset Overdrive (inclus). Ultimul bundle este un Xbox One clasic (negru) cu Fifa 15. Prima va fi 500$ si a doua 400$. Desigur, pentru ca noi suntem europeni (si de fiecare data cand spuneau cuvantul "europeni" la conferinte, puneau accentul de parca ar trebui specificat ca noi avem 3 maini si 4 ochi), vom plati pretul aferent, adica 500€ respectiv 400€. Sublim!

    Share, share is everywhere... - Conferinta Sony
    Sony Computer Entertainment CEO (Jim Ryan) ne-a prezentat azi un nou serviciu ce va fi disponibil pe PS4 via firmware update 2.0. Acesta se va numi SharePlay si se va putea realiza intre 2 players care au PlayStation Plus. Practic vei putea sa dai "share" jocului tau (orice joc) cuiva care nu detine acel joc. Sony numeste treaba asta "virtual couch"... dar eu sunt curios in ce conditii se va realiza, cum se va putea face acest lucru si ce limitari vor fi. Cu siguranta vom afla mai multe in viitorul apropiat.

    Xbox One devine "multimedia machine" - Conferinta Microsoft
    Urmatorul update pentru Xbox One va aduce unele din mult asteptatele functii multimedia. In primul rand, va exista o noua aplicatie cu functii de media player, care va permite inclusiv rularea via USB stick sau retea. Pe langa audio, vor fi suportate formate gen mpeg2 ts, gif-uri animate sau mkv. Alte functii vor fi legate de TV. De exp. veti putea sa va uitati la TV din standby mode sau veti putea face streaming pe orice device (smartphone sau tablet) via SmartGlass.

    10 mirrion trups & PSTV - Conferinta Sony
    Cu aceasta ocazie am aflat ca Sony a vandut nici mai mult nici mai putin de 10 milioane de console PlayStation 4. Le urez la cat mai multe (estimez ca pana la sfarsitul anului vor depasi 15 milioane)! Daca acest lucru nu va intereseaza, inseamna ca faceti parte dintre cei care asteptau lansarea PlayStation TV in Europa. Well, aceasta va avea loc pe 14 Septembrie, si veti putea achizitiona un PS Vita TV la pretul de 99EUR. Veti avea inclus in pret si 3 jocuri digitale (OlliOlli, Velocity Ultra si Worms Revolution Extreme). Vesti bune, nu?



    Cuvinte de final
    Desi am spus ca nu voi trage ceva concluzii, probabil sperati sa-l vedeti pe nebunul de MonkY cum loveste ba in Sony, ba in Microsoft. Well, not gonna happen. Am vazut azi toate tipurile de reactii posibile si imposibile (inclusiv de la persoane la care nu ma asteptam), si sincer m-au obosit. Eu asteptam Gamescom-ul pentru a ma delecta, dar azi multi au transformat ziua de azi intr-o mare nebunie. Eu cred ca au fost plusuri si minusuri de ambele parti, chiar daca vad ca reactia majoritatii a fost "Microsoft just won". Sunt curios care e impresia voastra. Dar sa nu aruncati cu pietre, va rog! Doamne Ajuta!
    Attached Images Attached Images ciuperca.jpg