Conferinta Microsoft:
- MasterChief Collection (Pentru seria asta o sa-mi cumpar in viitorul foarte apropiat XBone)
- Quantum Break (Arata si se misca foarte bine, sunt curios de story dar ma cam feresc de jocurile care au legatura cu seriale)
- indie stuff (whatever)

Conferinta Sony:
- trailere noi pentru cateva jocuri care au mai fost prezentate la E3
- cateva indie-uri interesante
- Acel horror "whatshisname" a fost cool, me wants it!

Acum o mica paranteza cu pareri acide despre comunitatea noastra... In timpul conferintei Microsoft nu am reusit sa intru pe chat fiindca eram la lucru si simplul fapt ca am reusit s-o urmaresc a fost un noroc. La auzirea vestii ca noul Tomb Raider este sub aripa Xbox am ramas impresionant, cred ca Microsoft avea nevoie de cel putin un titlu ca acesta si e o miscare foarte buna. Nu pot sa zic ca ma afecteza in vreun fel, oricum intentionez sa-mi cumpar si cutia lor cel tarziu anul viitor.
Conferinta Sony am urmarit-o cu voi, pe chat si deja sunt obosit de ce scriu unii dintre voi acolo... Xbox a castigat, RIP Sony.. bla bla bla. Poate ne-am uitat la conferinte diferite atat aici cat si la E3, din punctul meu de vedere au fost cel mult mediocre, absolut nimic special; same old-same old. Acum stiu ca razboinicii tastaturilor nu depun armele nici in cea mai mare furtuna dar cred ca fanboy-ismul vostu atinge noi limite, va comportati ca niste copii care sunt indoctrinati la varste mici cu McDonalds and ****. Judecand dupa poll-ul facut de MonkY, se pare ca varsta medie a comunitatii este destul de mare ca sa nu ne rezumam la copilarii de genul dar se pare ca vechile obiceiuri nu se dezvata niciodata. Culmea e ca cei mai impartiali dintre voi par a fi adevaratii fanboys cu ocazia conferintelor (I'm looking at you, Dant3).

Daca tot trebuie sa rezum experienta cu noua generatie, treaba sta in felul urmator:
- am PS4 de la lansare si INCA nu am jucat un joc care sa-mi justifice pe deplin achizitia! (au fost mediocre spre bune dar nimic mai mult)
- o sa-mi cumpar Xbox One pentru un remaster din epoca apusa (Sad, isn't it?)

Mai bine ne-am certa care consola a pierdut mai mult, in nici un caz nu putem vorbi de cine castiga. Viitorul in schimb suna bine si abia astept 2015 care se anunta cu surlete si trambite ca fiind cel mai anticipat an gameristic din ultimul timp. Treziti-ma la sfarsitul lui Februarie cand imi ajunge CE Witcher 3 si The Order sau eventual daca Dragon Age 3 atinge standardele impuse de prima parte.

Toate cele bune!