Rasko, eu cred in zicala asta: "cainele care latra, nu musca"
Si eu am avut probleme similare cu vecinii de la etajul inferior, nu stiu daca ti-am povestit, cand am intrat peste ei in casa pana la urma. Dar in afara de asta nu s-a intamplat nimic. Adica au fost tari in gura, doar atat.
Pentru siguranta si liniste sufleteasca eu zic teaser sau spray. Eu am spray. Si e mai mult pentru siguranta celuilalt, ca daca apuc sa dau in el, il fac carne de mici.
Poti comanda teaser de pe site-uri gen okazii, olx, etc sau magazine military shop.
Il legatura cu individul ala:
Poti intreba administratora blocului sau alti vecini daca a fost vreodata violent fizic, nu doar verbal.
Amenda nu o s-o plateasca si sa iei legatura cu un avocat nu vei rezolva nimic, zic eu. Mai ales sa il dai in judecata. Omul e nebun. Asta nu inseamna ca trebuie trecut cu vederea, dar zic ca nu rezolvi nimic.
Daca nu rezolvi nimic pana la urma, ori il iei cu frumosul si vezi care e problema lui (sa ai si 1-2 amici cu tine in caz de scandal). Daca nu intelege nici asa, la prima problema, o rezolvi old school. Daca de respect si intelegere nu stie, macar sa stie de frica.