Single post: iPhone 6 Plus

  1. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intr-adevar, a foarte mare... insa chiar nu putem sa comparam un LG cu un Apple. Culmea e ca si LG face panouri LCD pt. Apple, dar nu-si permite sa foloseasca ceva bun pentru propriile produse. Si aici nu ma refer la rezolutie, ci la faptul ca G3 e varza la contrast (in special in lumina puternica). La naiba, e mai slab decat un G2. Comparativ: LG G3 1800:1 contrast, Galaxy S5 2500:1 contrast, iPhone 5 4000:1 contrast (real, pe masurate). Degeaba ai 1440 x 2560 cand nu distingi aproape nimic pe ecran.

    Also, faza asta cu diagonala la anumite device-uri cu Android (cum e si G3, Nexus 5) e un pic hilara. Din cei 5.5" in majoritatea aplicatiilor pierzi o mare parte din ecran pt. ca deh... Google a renuntat la butoane hardware. Aici trebuie sa zic "kudos Samsung" pentru ca sunt printre putinii care inca au pastrat asta si lasa tot ecranul sa fie folosit. Asa cum Apple are iconic butonul de Home (si al naibii de bine folosit, mai ales cu Touch-ID).

    Also, la G3 (ca dealtfel la orice telefon de asemenea marimi) mi se pare o aberatie sa pui butoanele pe spate... e annoying as hell!

    Iata-l si intr-o comparatie care ma intereseaza pe mine (care am Note 3): iPhone 6 vs iPhone 6 Plus vs Galaxy Note 3. Cred ca am facut alegerea perfecta cu iPhone 6 (ca dimensiuni). It's the end of phablet era for me... phew!



    Later edit: grr, acelea sunt mockups de iPhone 6 si 6 Plus... but you get the point!
    Attached Images Attached Images galaxy-note-3-vs-iphone-6-3.jpg