Hansel31: si de ce ar trebui ma rog sa se vanda mai bine Xbox One decat PS4? E vreo regula asta, sau cum? Normal ca si-ar dori sa vanda mai mult, dar atata timp cat scot profit si isi mentin baza de consumatori, bravos lor. Asa cum procedeaza si cei de la Nintendo... au fanbase-ul lor, ii doare undeva ca e PS4 mai rapid decat Wii U. Pentru ca daca i-ar fi durut, ar fi venit cu o consola noua. In schimb, dupa cum se vede, ei scot inca variante diferite de 3DS si alte nebunii...

Lasand gusturile deoparte, mie imi pare rau ca mi-am stabilit PS4 ca fiind "main console" si XO ca fiind "secondary" (la generatia anterioara am facut invers). Pe langa faptul ca PS4 are probleme mari legate de networking si servere (n-am avut pe Xbox 360 intr-un an cate probleme am avut gen "scos din joc" si alte alea pe PlayStation intr-o luna), controllerul este penibil. Am doua DS4-uri, ambele au probleme. Ba cu butoane care se blocheaza, ba apas degeaba, ba cu materiale care cad pur si simplu. Mi-am pus ORB-uri si alte aberatii ca sa pot sa ma joc. Si atunci cand vreau sa fac asta, aproape ca nu pot sa joc o sesiune de Destiny, pt. ca se termina bateria. Care este PENIBILA! Da, stiu... unii imi vor recomanda sa desfac gamepadul si sa pun o baterie third party... dar tot un produs prost ramane (si nici nu vreau/nu am chef sa fac asta). Pe XO pui acumulatori de 2500-2700mAh si tine de uiti ca mai trebuie sa le si incarci.

Insa, trebuie sa recunosc... multi romani au trecut pe PS4, si se vede lucrul acesta in Destiny (unde sunt mult mai multi). Asta insa am observat ca nu ma incanta prea mult... e suficient sa ai 2-5 prieteni pe XO si faci acelasi lucru (nu te incanta ca vezi 30-50 de friends online, atata timp cat aproape niciunul nu raspunde la invite-uri).

Cat despre preturi mai mici, exagerezi (sau te iei dupa preturile din Romania). Ambele console costa 399$ (sau 329£) pe amazon.

Si ca sa nu incepem un versus, singurul mare avantaj pe care il are PS4 in momentul de fata este faptul ca se vinde oficial in Romania, ca suporta oficial Romania (chiar si fara un Store adecvat). Te simti mai in siguranta cu o garantie de PS4 oficiala, decat cu o garantie de Xbox One data "din burta" de magazinul x sau y.

In rest, ambele au exclusivitati, ambele au plusuri si minusuri... Daca vrei sa joci maine Forza Horizon 2, iti trebuie un XO. Daca vrei sa joci neaparat maine un The Last of US, iti trebuie un PS4. Daca vrei Bayonetta 2, iti trebuie un Wii U. Simplu! Si indiferent de numarul de console vandute...