temmplier: daca as fi in locul lor, as cumpara niste exclusivitati care sa prinda la gameri, in special JRPG-uri. La cati bani au dat pe Minecraft, cred ca ar fi putut cumpara nu doar niste titluri, ci studiouri intregi... As incerca sa devin ca si Nintendo, sa produc cea mai mare parte din exclusivitati "in house".

Dant3: eu am testat acum cateva zile varianta de PS4 alba, cea care vine cu Destiny, si se aude absolut la fel de tare, iar de incalzit chiar mi se pare ca se incalzeste mai mult. Procesorul se incinge, nu ai ce-i face - pana nu vor trece in proces mai mic de 28nm, nu prea au cum sa modifice TDP-ul. Cat despre noise, pana si cei de la digital foundry au dat rezultatele la fel: PS4 se duce la 53dB pe cand XO la maxim 43dB - si trebuie tinut cont ca testele au fost facute inainte ca Sony sa creasca turatia la ventilator!

Oricum nu e vorba daca te cred sau nu pe tine... eu imi spun parerile strict la ceea ce observ eu. Iar la temperatura si noise, PS4 sta mai prost ca XO. Si consumul e un pic mai mare, dar nu e ceva de luat in seama. Oricum, daca ai garantie, chiar nu conteaza treburile astea. Insa de gamepad-uri chiar sunt ofticat. Tot astept in speranta ca vor scoate o noua varianta de DS4, cu baterie mai mare si materiale mai bune... ca sa pot cumpara alte doua gamepad-uri. Si uite asa imi dau seama ca am luat HDD nou pt. PS4 (cel default fiind busit), inca 2 gamepad-uri... probabil pretul e mult mai mare decat la XO unde n-am schimbat nimic. Well, o bila alba pt. XO. Sa speram ca vor veni cu cat mai multe exclusivitati si vor incepe sa vanda mai bine. Sau nu... it's upto them!

Oricum, eu sper sa mai scada preturile la toate cele 3 console (PS4, XO si WiiU)... nu de altceva, dar la ce exclusivitati se anunta pe toate cele 3, cine spune ca una dintre cele 3 console n-ar avea jocuri bune, probabil ca se inseala singur... Eu chiar ma uitam acum ca a trebuit sa sparg bugetul de tot cu 3 jocuri: Shadow of Mordor pe PS4, Forza Horizon 2 pe XO si Bayonetta 2 pe WiiU. Mordor e multiplatform, dar daca am stabilit ca asta e, merg cu PS4 ca main console... e cam greu sa dau inapoi. Ramane de vazut pe viitor daca se va schimba parerea sau nu.