madskills: poti sa-mi spui si mie unde am spus ca telefonul asta a "revolutionat industria telefonica"? Am rugamintea sa nu mai scoateti cuvinte din burta si sa mi le atribuiti. N-am glorificat nimic... am spus si de bune si de rele, din punctul meu de vedere. Daca nu-ti convine, dai skip si treci la discutiile pe threadul de Android, unde bate vantul (e chiar aiurea sa vad fanboys android postand non-stop pe arie de iOS). Da, asta e iPhone 6... e o "ciorba reincalzita" cu multe goodies-uri, si este cu mult peste orice bors de pe piata. Cui nu-i place sau nu-si permite, nu-l cumpara!

Si acum sincer... si daca l-as fi "glorificat" si "ridicat in slavi" sau as fi spus ca a "revolutionat industria telefonica"... daca asta ar fi parerea mea de fanboy (or whatever), care ar fi fost problema? Ma distreaza ca pe majoritatea va doare de paiul (marca Apple) dar nu vedeti barna din ochi (a se citi Google).

Desi e un telefon foarte bun, e haios sa vezi ca brusc HTC One M8 a devenit cel mai tare telefon... indiferent daca face poze in rezolutii de cacao... indiferent daca se indoaie la fel de repede precum un iPhone 6 (si rezista mai putin decat un iPhone 6 Plus - dar deh, iPhone-ul e varza, ca-i de la Apple)... indiferent daca designul acela stupid cu spatiul pentru logo ma obliga sa intind degetele aiurea ca sa pot apasa un amarat de buton de Home (aici pana si Samsung este cu 2 clase peste - mai ales ca ei macar au copiat naibii si fingerprint senzor-ul si tot au avut loc si de butoane hardware in spatiu de 3 ori mai mic)... indiferent daca e mult mai mare, mult mai gros sau mai greu decat un iPhone 6... indiferent daca in benchmark-uri da chiar si de 2-3 ori mai prost decat un iPhone 6 (chiar daca are hardware cel putin dublu)... indiferent daca tine bateria mai putin. Hai sa fim seriosi: "nu sunt fanboy, nu sunt hater, dar al meu telefon e cel mai tare". Cum ziceam, atentie la barna!

Eu cred ca am spus foarte clar de iPhone 6 si problemele sale... nu mi se pare ca am glorificat nimic (normal ca am spus si de ceea ce mi se pare perfect la un smartphone). Insa daca ar fi sa comparam, n-as da un iPhone 6 pe vreo 5 HTC One M8-uri. M-am jucat cu amandoua si asta e parerea mea (chiar daca M8 e un telefon frumos si cu materiale de calitate). Eu asa cum am mai spus-o... consideram 5S-ul ca fiind un super telefon, iar 6-ul este peste el, la orice capitol - so it's super ok for me. Discutia despre phablet-uri (categorie in care intra si HTC One M8) nu ma mai intereseaza... mi s-a acrit de chestiile astea mari.

Da, probabil ca daca iPhone 6 venea cu ecran de safir... cu designul pe spate imbunatatit (chiar si ca la HTC One M8 - uite, ca nu mi-e rusine s-o spun) si fara camera in exterior (puteau sa-l faca un pic mai gros si permiteau astfel o baterie mai mare)... atunci poate il "glorificam" si chiar nu mai avea nimeni nimic de spus. Asa, hai sa-i dam cu Bendgate, cu Cameragate si alte alea, daca tot nu avem alte motive. Pfft.

---------- Post added 01-10-2014 at 16:05 ----------

P.S. Eu aceste mini-reviews le fac in ideea de a-i ajuta pe cei pe care-i intereseaza aceleasi lucruri ca si mine... inclusiv unghiuri de vizualizare, culori, sunet, benchmarks, ergonomie, etc... Daca nu intereseaza pe cineva treburile astea, este rugat sa dea skip. Eu am avut Note 3, i-am facut mini review, scris despre bune si despre rele, facute teste... asa cum o voi face si la i6. Probabil ca ar prinde bine multora ca in loc sa stea sa posteze chestii de hating despre telefoane pe care nu le au sau nici macar nu le-au tinut in mana, sa faca si ei propriile review-uri despre produsul pe care chiar il folosesc. Otherwise... vorbim vorbe. Si asta doar pt. ca-i Apple, pentru ca daca era HTC, LG sau mai stiu eu ce nici macar thread despre el nu exista...