Cu toate ca mai toti pe aici am fost foarte incantati de acest joc ( eu personal mi-am exprimat entuziasmul in thread-ul dedicat jocului - http://www.consolegames.ro/forum/f60...ml#post1169893), as vrea, daca nu se supara nimeni, sa mentionez si cateva chestii care, cred eu, ii lipsesc jocului (lasand la o parte detaliile grafice).

1. M-a deranjat ca nu exista posbilitatea de a salva sau de a accesa macar misiunile principale independent de evolutia jocului, dupa ce l-ai terminat. Daca mi-as dori sa rejoc o anumita portiune, pot sa o fac doar prin rejucarea de la inceput.

2. Cred ca jocului i s-ar fi potrivit niste misiuni de platforming si puzzle, ba chiar indraznesc sa spun ca ar fi avut nevoie pentru ceva mai multa varietate in gameplay. Nu ma intelegeti gresit, am jucat 50 de ore si daca as mai avea misiuni in clipa asta as mai baga cateva zeci, dar chiar si asa, un puzzle ici colo ar fi fost binevenit (mai ales ca universul lui Tolkien are destule material pentru asa ceva.

3. Pe de alta parte, si tot legat de cele de mai sus, cred ca mergeau mai putine misiuni de vanator-culegator (sa zicem 5 si 5) dar mai complexe, decat 10 si 10 in care pur si simplu umbli fleaura pe harta (ceea ce faci oricum tot jocul), ca sa cauti floricele. In locul lor ar fi mers... tipurile de misuni de la punctul 2.

4. Legat de sistemul Nemesis, din punctul meu de vedere ceva revolutionar, trebuie totusi spus ca efectele actiunilor tale sunt doar asupra societatii de orci, si nu influenteaza cu nimic restul enviromentului din joc. Si din moment ce uruks revin again and again (nu neaparat aceeasi, dar oricum), si practic in ceea ce priveste deznodamantul final, actiunile asupra orcilor nu vor avea niciun efect care sa schimbe in vreun fel finalul. De fapt prin ei iti poti crea un usor avantaj in luptele de la sfarsit, dar ... cam atat. Cu alte cuvinte cred ca s-ar fi pretat foarte bine un pseudo-open ending influentat de evolutia din joc.

5. Camera... camera m-a bagat in boala de destule ori. O lua uneori atat de razna incat nu mai vedeam aproape nimic coerent pe ecran.

In fine, asta e parerea mea despre ce cred eu ca sunt minusuri relative la ce ar fi putut sa fie acest joc. Oricum este foarte posibil ca pe langa misiunile care vor veni prin DLC sa mai urmeze si un sequel. Si e de sperat ca acela sa aduca improvement-uri unor anumite aspect.

In schimb, pentru ce este, daca as fi facut eu review-ul as fi dat cel mai probabil aceeasi nota. Este un joc care m-a tinut o saptamana legat de el (kind of like the ring of power Iar faptul ca l-am completat 100% + P vorbeste de la sine.

PS: Vocea lui Talion este: http://en.wikipedia.org/wiki/Troy_Baker