Asta cu lasatu' instant e un basm. Atunci cand te lasi de fumat e o alegere pe toata viata ... Tot timpul vor aparea "oportunitati", slabiciuni, prieteni "binevoitori", samd.

Sa luam exemplul meu: M-am lasat de fumat acum 5 ani. De atunci nici macar un fum, nimic. Cu toate astea sunt cateva momente pe an, nu multe, 2 sau 3, fara legatura cu ceva anume, in care simt efectiv cum imi "ploua in gura" cand ma gandesc la o tigara. Sunt convins ca as savura-o, cu adevarat. E foarte important sa nu cedezi si sa nu faci nici un compromis.

In momentul in care m-am lasat, fumam de 18 ani si ajunsesem la 3 pachete pe zi. Da, 60 de tigari. Si asta in conditiile in care nu fumam in casa, doar pe balcon sau afara.
In momentul in care l-am vazut pe fiu-meu (atunci avea 3 ani) cum ma imita cand fumam, am inebunit instant. a doua zi m-am inscris in programul antifumat, si asa am reusit sa ma las, cu tratament. Nu stiu daca reuseam altfel - fumatul e o combinatie incredibila de dependente chimice si "obiceiuri proaste". E foarte important sa lupti cu ambele, altfel va fi foarte greu. Din pacate programul acela a fost oprit, mai ales ca era gratuit iar medicamentele respective erau "relativ" scumpe.
Ii felicit pe cei care reusesc sa o faca singuri, sunt astfel de exemple dar putine. Sunt mult mai multe exemple de cei care s-au reapucat.

Eu personal ii incurajez pe toti sa se lase de fumat. Nu exista nici un avantaj, nici un plus in favoarea fumatului, si spre deosebire de nefumatorii care fac campanie anti-fumat, eu chiar stiu despre ce vorbesc!