Single post: Apple update: iPad Air 2, iPad mini 3, iMac Retina 5K & more...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Apple update: iPad Air 2, iPad mini 3, iMac Retina 5K & more...

    Asa cum ne-a obisnuit, Apple tine 3 mari conferinte pe an prin care isi prezinta noile produse. Doua din ele deja au fost (ultima fiind cea de lansare a noilor iPhone 6 si iPhone 6 Plus), iar cu 10 minute in urma s-a finalizat ultima pe acest an. Ca de obicei, voi incerca sa fac un mic rezumat si sa prezint parerile personale la cald. Dar nu pot face acest lucru inainte de a multumi celorlalti consolisti care au fost alaturi pe ChatBox si au comentat fiecare produs in parte. So, let's get this thing started!

    Expectations. In primul rand, eu speram ca Apple sa vina cu urmatoarele anunturi: 1. Update la iPad Air - eventual un iPad Pro - si iPad Mini cu Retina (lucru care s-a intamplat in fiecare an). 2. Update la Mac Mini (lucru care nu s-a mai intamplat de ceva vreme). 3. Update la Apple TV (care iarasi a ramas in urma). 4. Un nou MacBook Air cu Retina. Primele 2 s-au indeplinit, ultimele 2 nu. Apple insa a plusat cu un nou iMac cu Retina 5K Display, OS X Yosemite final si a anuntat iOS 8.1 pentru saptaman viitoare. So, it's not bad, right?

    iPad Air 2. Pentru mine iPad Air-ul a fost cel mai folosit gadget atat din casa cat si la birou in ultima perioada. Viteza, design-ul, fiabilitatea, au fost cateva din elementele care m-au facut sa ma "indragostesc" de Air. Incet-incet am inceput sa fac productivitate pe el, iar gaming-ul a devenit din ce in ce mai bun (nu mai zic eu console quality ca sa nu se mai supere nimeni). Well, Apple a venit cu un iPad Air 2 si cu clasicele improvements:
    • Noul CPU A8X este cu 40% mai rapid decat procesorul A7 din iPad Air
    • Noul GPU este de 2.5x mai rapid decat cel din iPad Air
    • iPad Air 2 este cu 18% mai subtire (are doar 6.1mm grosime)
    • iPad Air 2 este cu 32 grame mai usor in varianta WiFi si cu 34 grame mai usor in varianta 4G
    • Avem acum coprocesorul M8 (cel existent si in iPhone 6 si 6 Plus)
    • Avem TouchID si Barometer
    • Avem o noua camera iSight imbunatatita (8Mpx vs 5Mpx la iPad Air) care e capabila de Burst Mode si Slo-mo (la 120fps si nu 240fps ca pe i6)
    • WiFi-ul a fost si el updatat, trecand la 802.11ac MIMO (upto 866Mbps)
    • Ecranul a fost imbunatatit si avem acum "fully laminated display" si pentru prima oara pe o tableta Apple "antireflective coating"
    Cu alte cuvinte a fost imbunatatit in toate punctele esentiale. Pentru mine iPad Air-ul era deja al naibii de rapid... acum cred ca voi putea trece la urmatorul nivel. Nu mentionez de faptul ca Apple a mentionat "console quality graphics" iar demo-urile facute pe ceva image si video processing m-au facut sa zic "Wow, Photoshop & Premiere are obsolete?". Ca de obicei insa, nu stim daca e vorba si de un upgrade la RAM, insa zvonurile spun ca de data aceasta am avea 2GB RAM. In rest, este clasicul iPad Air, cu aceleasi culori disponibile (white, silver si gold).

    Preturile raman la acelasi nivel cu cele de anul trecut, desi difera capacitatea. Astfel vom avea 16GB - 499$, 64GB - 599$ si 128GB - 699$ in varianta WiFi, si 16GB - 629$, 64GB - 729$ respectiv 128GB - 829$ in varianta WiFi+4G. Poate fi facut pre-order incepand cu 17 Octombrie (maine) si livrarea incepe de saptamana viitoare.

    iPad mini with Retina 3. Aici m-am mirat de faptul ca Apple a trecut foarte rapid peste noul iPad mini si nu am inteles de ce. Asta pana am vazut specificatiile. Well, iPad mini 3 este fix acelasi iPad mini 2, dar care are TouchID. Pana si procesorul este acelasi (A7 + M7). Probabil ca singurul avantaj este acela ca automat preturile la iPad mini 2 vor fi reduse cu 100$ pentru fiecare varianta. Ah, si trebuie mentionat ca mini 3 va trece la aceeasi capacitate ca si iPad Air 2: 16GB, 64GB si 128GB.

    iOS 8.1. Apple a trecut rapid in revista cateva din facilitatile disponibile pe iOS 8.1 (gen Apple Pay si Continuity) si a specificat ca aceasta se doreste a fi o versiune care sa repare problemele aparute pe iOS 8. iOS 8.1 va fi disponibil incepand cu ziua de luni (20 Octombrie). Ah, si sa nu uit... Apple aduce Camera Roll inapoi! Ole!

    OS X Yosemite. Tot astazi Apple a anuntat versiunea finala a sistemului de operare pt. Mac-uri. Nu cred ca mai are rost sa discutam despre tonele de modificari aduse de Apple (de la interfata complet modificata, noi aplicatii, improvements, etc.), mai ales ca o puteti deja downloada si este FREE!

    iMac with Retina 5K display. Surpriza mare cred ca a fost acest nou iMac anuntat astazi. Care vine cu un ecran complet regandit, cu nici mai multi nici mai putin de 14 milioane de pixeli (5K display si rezolutie 5120 x 2880 pixels) pe o diagonala de 27". Desi ajunge la aceasta nebunie de rezolutie, noul iMac consuma cu 30% mai putin si va permite echiparea ultimelor procesoare i7 de la Intel si a placilor video AMD din seria R9 M290X si R9 M295X. Partea frumoasa este ca pretul incepe de la 2499$ cu 5K display... personal credeam ca numai display-ul o sa sara de 3000$. Deci e de bine!

    Mac mini. Well, Mac Mini-ul ca si Apple TV-ul nu a mai fost updatat de ceva vreme. Fiind ceea ce initial multi au numit ca fiind "clasic desktop pc killer", pe mine m-a mirat acest lucru. Adica e mic, consuma putin, ocupa putin... de ce oare nu vedem un update? Iata ca Apple pana la urma a facut si acest pas, si avem acum un Mac Mini care suporta procesoare cu 50% mai rapide (pana la i7 3Ghz dual core) si GPU cu 90% mai rapid decat in generatia anterioara. Avem totodata 2 porturi Thunderbolt 2, pana la 16GB RAM, 1TB Fusion drive, 4 porturi USB 3.0, 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.0, Gigabit Ethernet... si culmea este ca pretul nu doar ca nu a crescut (sau ramas acelasi specific Apple), ci a SCAZUT! Astfel, de la 599$ acum un Mac Mini poate fi achizitionat de la 499$. Ceea ce il trece intr-o clasa greu de batut (la acest pret primiti un i5 cu HD Graphics 5000, 4GB RAM, HDD 500GB, OS X Yosemite).

    Acestea fiind spuse, sper ca nu am ratat nimic important. Puteti urmari keynote-ul pe pagina oficiala Apple: Apple - Apple Events - Special Event October 2014.
    Attached Images Attached Images apple_new_products_october_16.jpg