tudyniuz: eu nu inteleg cum de spui ca Air-ul nu e indeajuns de portabil dar iti face cu ochiul Nexus 9? Ca dimensiuni si greutate sunt cam la fel. Si niciuna din ele nu o vei folosi cu o singura mana, that's for sure! Bine, acum depinde si ce ecosistem te atrage... si parca nu ti-a placut iOS-ul 7-8. Caz in care, da... probabil e mai atractiv pentru tine Nexus 9 - doar sa nu spui ca portabilitatea e factorul decisiv, pt. ca intre ele nu e diferenta asa majora... parerea mea.

OEE: eu zic sa te orientezi spre Nexus 9 daca vrei ceva cu AR 4:3 si care sa se apropie de iPad Mini - sau renunti la 4:3 si mergi pe nVidia Shield Tablet. Si pe mine m-a dezamagit faptul ca nu au upgradat iPad Mini-ul... dar nah, probabil nu vroiau sa le canibalizeze iPhone 6 Plus-ul.

P.S. Ti-aduci aminte tudyniuz cand te-am intrebat eu la ce ti-ai mai luat un iPad Mini cand ai iPhone 6 Plus la dispozitie? Se pare ca si Apple a gandit la fel... din pacate...

P.P.S. Oricum, cel mai mult am simtit lipsa unui nou Apple TV. Speram si eu sa devina un adversar serios pt. Nexus Player, Amazon Fire TV si PlayStation TV...