Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Mda...iPad Air 2 pentru mine (care inca am iPad 2) este un must have si cu siguranta mi-l iau la anu, dupa ce termin de achitat iPhone 6 (pentru ca 4S-u deja nu mai duce).

Am fost absolut uimit de el si tineam iPad 2-u in mana in timpul prezentarii si ziceam "frate, ce gros e, ce forma are, ce rezolutie naspa la ecran. cum naiba am stat cu el app 4 ani ?"

Pentru mine un lucru e sigur. Daca iPad Air 2 ma tine 3 ani si se mentine in stare perfecta (inclusiv bateria care inca ma tine app 12-14h) inseamna ca merita fiecare banut.

Cat despre iMac...well...era febletea mea si chiar m-au dat pe spate cu ce au aratat. Intr-adevar, pretul este foarte bun pentru ce ofera, dar chiar avem noi, oamenii de rand, nevoie de asa ceva ? Eu fac editare foto si video, dar parca pot sa fac si pe "vechiul" iMac de 27" (daca l-as avea, normal, ca momentan fac si pe Macbook Pro de 13" non retina ).

Si mai e o chestie. Oare cum vor arata toate filmarile facute la "doar" 1080p ? Nu se va face un upscale urat ? Si nu numai la filme, dar OS-ul, programele cu iconite pe "stil vechi" ? Ma gandesc la Photoshop, pana o sa fie updatat, oare cat de mici se vor vedea iconitele din partea stanga ? Se mai pot vedea ?

Oare la jocuri ce faci ? Ca banuiesc ca nu duce niciun joc la rezolutia asta.
OS-ul , aplicatile , UI pe siteuri etc sunt deja optimizate , e doar un Macbook Pro Retina cu screen estate mai mare D'asta au pastrat 5120 x 2880

E ca si cum ai avea 2 monitoare conectate , rezolutie mai mare doar ca baza ramane acolo si castigi screen estate.