Cred ca fara jailbreak e aproape imposibil sa-ti dai seama de viteza prin meniuri, homescreen, lockscreen si alte d-astea. Asta pentru ca Apple se incapataneaza sa foloseasca aceleasi tranzitii intre ecrane, aplicatii, etc... Cu alte cuvinte, nu conteaza ca ai iPad 2 sau Air 2, tranzitiile dureaza tot atatea ms. O fi o chestie tipica Apple, dar personal nu sunt prea incantat de ea. De-abia dupa ce ai pus jailbreak-ul se simte in orice meniu diferenta... sau dupa ce ai facut sa-ti apara cate 80 de icons per screen in loc de 30 sau cate Dzeu sunt default.

Cat despre grosime, ma bucur de ce spui... ca e insesizabila diferenta... pentru ca ma enervam daca era mult prea subtire si incepe distractia cu #bendgate2.

Ecranul, daca ai vazut un iPhone 6... presupun ca este cam la fel, nu? In sensul ca fara acele extra straturi, pare ca e totul mult mai in fata.

Legat de performanta, nu stiu pe ce site citisem ieri ca in testele unuia daduse cam la fel cu un MacBook Air 2013 sau echivalentul unui iMac 2011. Ceea ce, pentru un device portabil... e mare chestie. Oricum, e foarte funny treaba asta... nu se putea sa nu faca Apple ceva mai cu motz: procesor cu 3 core-uri

Iar despre TouchID, e posibil sa fi devenit galagios si sa inceapa sa joace din cauza taranilor care mai maltrateaza iDevice-urile prin Apple Stores. Am vazut si eu treaba asta la 5S-urile expuse la iStyle... si cum la noi sunt multi tarani... Spun ca ar trebui sa fie la fel pentru ca iFixit i-a facut teardown si unitatea TouchID este identica cu cea din i6.

Apropos de asta: https://www.ifixit.com/Teardown/iPad...Teardown/30592



Iar bateria... da, e mai mica... si se bazeaza pe consumul redus al lui A8X. Insa garantat, in aplicatii care folosesc 100% CPU/GPU... se va duce mai repede bateria. Cred ca seamana foarte mult situatia cu A7 vs A8 (de la iPhone 5S si iPhone 6), unde in idle consumul e mai redus la 6... dar in full load, bateria tine mai putin la 6. Deh, nu le poti avea pe toate... adica sa si vrei sa subtiezi in draci, sa ai si performante gen 2.5x faster... si toate astea cu baterie mai mica. O fi tare Apple, dar e cam greu sa bati fizica la toate capitolele