Single post: AeroMobil 3.0 - masina gata de zbor

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    AeroMobil 3.0 - masina gata de zbor

    Visul omului dintotdeauna a fost sa poata zbura, asa cum visul omului modern e sa aiba o masina cu care sa se poata misca repede si usor. Henry Ford a fost primul om care isi imagina o combinatie ideala dintre o masina si un avion (lasand deoparte imaginatia lui Leonardo Da Vinci & Co si trecand la ceva posibil pentru productie in masa). Pana acum am vazut diverse prototipuri, diverse incercari (unele haioase, altele catastrofale)... insa de-abia din 29 Octombrie 2014, AeroMobil (o firma slovaca mica), a reusit cu a sa nebunie, denumita AeroMobil 3.0, sa se apropie de lansarea unui produs viabil.

    La Pioneers Festival in Vienna, AeroMobil 3.0 a fost prezentat ca modelul care a inceput deja testele pentru "regular flight testing". In modul car, acesta poate atinge 160Km/h, cu o autonomie de aproximativ 875Km si cu un consum de 8l/100Km. In modul plane, avem o viteza maxima de 200Km/h cu o autonomie de aproximativ 700Km (cu un consum de 15l/100Km).

    Cum sa zic... mie mi se pare impresionant. Nu vreau sa stiu pretul, ci doar vreau sa stiu ca e totul OK si ca in viata asta voi apuca sa merg cu o masina/avion. Mai multe detalii puteti gasi pe site-ul oficial: AeroMobil: Flying car si mai jos aveti un filmulet de prezentare. Enjoy!

    Attached Images Attached Images aeromobil.jpg