Eu vad lucrurile asa:

In 2012 lumea a fost revoltata de situatia tarii, s-a dat lovitura de stat pentru a scapa de presedinte, lumea a fost de acord. S-a votat masiv pentru demitere si a iesit taraboi cand nu l-au demis. In centrul intregii actiuni? Antena 3. Era postul care arunca cu noroi in Basescu. De atunci, toti cei care in 2012 au fost alaturi de Antena 3 nu au mai plecat, pentru ca in momentul ala de nemultumire au avut aceasi parere cu televiziunea respectiva. Lumea nu a realizat in momentul respectiv ca o televiziune trebuie sa fie cat mai impartiala si obiectiva posibil. Ca sa nu mai pomenim de cine era detinuta. Iar in acesti doi ani, Ponta a fost vedeta Antenei 3, in zeci de emisiuni, laudat mereu si a dus o constanta ura impotriva regimului lui Basescu. Iar lumea a mers pe ruta asta, iar acum toti urla in continuare cu Basescu, desi Basescu l-a facut praf pe Klaus de cateva ori, l-a facut corupt, mincinos si incapabil. Iar Klaus a spus ca nu il intereseaza Basescu. Dar daca Antena 3 si-a pacalit telespectatorii ca raul suprem e Basescu, acum problema tot Basescu e. E destul de clar unde s-a ajuns.

Fiecare poate crede ce doreste. Eu consider campania asta una mizerabila. Nu doar prin cum s-a facut, dar si datorita lipsei de planuri prezentate din ambele parti. Nu sunt deloc bucuros ca e Klaus presedinte, nu l-am votat in turul 1 (cand am stat 5 ore la coada) iar in al doilea l-am votat de frica PSD (alte 4 ore). Niciunul nu era bun de presedinte, dar raul cel mai mic mi s-a parut destul de clar. Ne intorceam intr-o anumita masura la comunism avand toata puterea la un singur partid. Era periculos. Probleme vor fi si nu se va rezolva nimic peste noapte. Iar Klaus cred ca va avea acelasi impact asupra istoriei noastre precum Constantinescu. E prea talamb si pasnic pentru scena politica romaneasca. Va recunoaste si el peste 5 ani ca sistemul l-a invins.

Ma bucur ca pentru prima data soarta a fost decisa de tineri care nu au avut nimic de a face cu sistemul comunist si au fost in stare sa faca o alegere bazata pe propriile concluzii, dar si de votul diasporei, care ma include si pe mine, pentru care sacrificul a fost enorm. Dupa cele 9 ore de chin pentru a pune de 2 ori stampila la prezidentialele astea, dezamagirea era imensa daca realizam ca votul meu nu a insemnat nimic.