Avand in vedere succesul SingStar pe platforma PlayStation a celor de la Sony, era de asteptat sa avem de-a face si cu o replica data de Microsoft mai devreme sau mai tarziu. Astfel ca odata cu lansarea NXE de toamna trecuta, am avut de-a face si cu primul joc din ceea ce se anunta a fi o mareata serie de succese pentru Microsoft. N-am avut niciodata norocul de a incerca un singing game veritabil pana acum, asa cum e Singstar, insa pot sa fac o comparatie cu partea de cantat din Rockband/Guitar Hero. Ei bine, sa stiti ca trecerea de la cele amintite mai devreme la Lips nu e deloc usoara, decat daca-ti stapanesti foarte bine vocea. Pe dificultatile mici la RB sau GH poti sa 'trisezi' foarte usor incercand sa ridici/cobori tonalitatile pentru a te potrivi cu melodia. Lucru aproape imposibil de facut in Lips, mai ales din cauza ritmului mult mai alert al pieselor. M-a cam dezamagit acest lucru, pentru ca speram ca jocul sa fie mai abordabil din punctul asta de vedere, mai ales ca nu stiam versurile la multe dintre piesele pe care voiam sa le incerc.. si daca nu stii versurile dar incerci sa imiti o tonalitate, nu primesti nimic.

Daca tot suntem la partea din articol unde comparam cu music game-urile, trebuie sa stiti ca si aici avem ceva asemanator Star Power. Odata ce ati cantat bine de cateva ori veti observa o banda aurie cum se incarca iar in momentul in care s-a umplut o silueta va aparea in partea dreapta. Silueta va cere practic sa declansati puterea, imitand actiunea din poza care solicita o miscare de microfon. Am fost surprins de cat de bine sunt receptate aceste miscari ale microfonului, stiind cati nervi mi-am facut cu ridicatul chitarii de Guitar Hero, credeam ca Xbox-ul nu poate face fata la motion sensing primitiv.
Vezi ca ai scris de 2 ori asta