Asa este, e mult mai scump. E si motivul pentru care SLC-uri nu se prea mai folosesc decat in SSD-uri pentru servere. TLC-urile au cel mai bun pret, insa sunt si cel mai putin fiabile. De exemplu pana si Apple a declarat ca s-ar putea sa renunte la TLC-uri si sa treaca pe MLC-uri pentru iPhone 6 si 6 Plus, dupa ce au avut parte de device-uri care crashau aiurea - si ganditi-va ca totusi pe un iPhone nu scrii la fel de mult cum o faci pe un PC...

Mie unul mi-a placut ideea de SSHD (hibrid drive), dar din pacate nu foarte multi producatori au preluat ideea. Iar Seagate, nu doar ca nu a marit cache-ul acela de 8GB, ba chiar la ultimul model lansat (STCL4000400 si ST4000DX001), a decis sa renunte la drive-ul de 7200 RPM atasat si sa mearga pe un 5900 RPM. Pacat... cred ca un SSHD cu un SSD de 64GB, 128GB RAM si un HDD rapid de 7200 RPM de 4TB sau mai mare ar fi fost ideal pt. storage.

Ca o alternativa, mi-a placut de Western Digital care a venit cu un "combo" pentru notebook-uri. Se numeste WD Black2 (WD1001X06XDTL) si are in acelasi case atat un SSD de 128GB cat si un HDD de 1TB. Din pacate, nu e SSHD, ci doar 2 in 1. Insa cred ca e ideal pt. un laptop, unde nu poti sa mergi pe 2 drive-uri or more.

Btw, ce nu inteleg eu... de ce Dzeu magazinele din Romania ignora Sandisk? Pe partea de SSD-uri au unele din cele mai bune solutii, cu un raport excelent pret/calitate/performanta... Iar la noi sunt de negasit