Single post: The hackers who stole Christmas...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    The hackers who stole Christmas...

    Din pacate trebuie ca din start sa clarific faptul ca nu, nu este vorba despre un nou film din seria Grinch, ci doar un mic articol care parca striga sa fie scris drept urmare a celor intamplate in ultimele 3-4 zile. Imi pare rau ca am fost nevoit ca in perioada de Craciun in loc sa vad o activitate frenetica pe threadurile de genul "Ce joc ati terminat?" sau sa vad multe review-uri la jocuri, am ajuns sa vad zeci de pagini de plangeri la adresa serviciilor Xbox Live si PlayStation Network. Cum probabil stiati deja, aceste servicii au fost puse la pamant in ultimele zile, gratie grupului Lizard Squad.

    Cred ca am inteles cu totii motivele pentru care cei de la Lizard Squad au atacat initial (acum cateva luni) atat serviciile online oferite de Sony cat si cele ale celor de la Microsoft, Blizzard, and so on. Am tras concluzia atunci ca vroiau sa atraga atentia asupra faptului ca infrastructura si serviciile oferite lasa de dorit, si ca pot fi puse in genunchi de catre oricine are ceva cunostinte legate de DDoS (Distributed Denial of Service). Am acceptat tacit atunci, chiar daca nu am putut juca online o buna bucata de timp.

    Atunci a fost o situatie speciala, acum insa nu pot sa nu intreb "Why ruin the Christmas for so many kids?". Nu pot sa nu-mi imaginez pustii fericiti ca au primit cadou de Craciun o consola PS4 sau Xbox One... si care au despachetat frenetic cadoul frumos ambalat, doar pentru a realiza ca nu pot face absolut nimic pe consola respectiva, pentru ca nu se pot conecta. Poate au fost cativa mai norocosi care au primit si jocuri retail ce nu necesitau activare online... insa majoritatea parintilor sunt sigur ca nu si-au permis pachete atat de consistente, pentru multi fiind un efort financiar si achizitia consolei in sine. Si chiar si pentru aceia, stim foarte bine ca multe jocuri retail, fara patch-urile de tip Day1, sunt un dezastru absolut.

    Din cunostintele mele, Microsoft are pe Xbox Live aproximativ 50 de milioane de useri, in timp ce Sony are mai mult decat dublu - in jur de 110 milioane. Practic aceste 160 de milioane de useri genereaza zilnic niste milioane de dolari profit, iar perioade cum cele de sarbatori produc probabil chiar si de 10 ori mia mult. Ce nu inteleg eu insa este cum de Microsoft si Sony prefera sa stea cu serverele down, in loc sa investeasca in infrastructura, in servere mai puternice, in tech support specializat pe aceste tipuri de atacuri.

    Si ce nu inteleg este cum de pare atat de dificil sa ajunga la sursa acestor atacuri. Si cand spun asta ma gandesc la cei de la piratebay unde toate serviciile au pus umarul si i-au prins si condamnat in cateva zile. Sau ma gandesc la exemplul recent cu "The Interview", unde pana si Presedintele SUA a intervenit. Cum de acolo s-a putut interveni rapid, iar in cazul acesta in care doua companii (ce aduc o tona de profit la bugetul US), nu se poate face nimic?!?

    Personal ma bucuram ca am cateva zile libere de Craciun, zile in care aveam de gand sa termin cel putin 2-3 jocuri... sa scriu 2-3 reviews. Nu am reusit sa fac nimic altceva decat sa ma uit cu frustrare la consola care imi tot dadea eroari. Am incercat sa vad jumatatea plina a paharului, si mi-am adus aminte de chestia funny care circula de ceva timp pe internet: "Azi am ramas fara internet. A trebuit sa-mi petrec Craciunul cu familia. Par oameni de treaba"... Oricat am incercat, nu am ramas decat cu un gust amar.

    Intre timp, cei de la Lizard Squad au ajuns chiar sa dea interviuri si sa explice ca nu au fost niste simple attacuri DDoS, sa demonstreze incompetenta celor de la Sony si Microsoft... Si trebuie sa recunosc ca raspunsul (in special al celor de la Sony) a fost lent si jenant. La peste 48 de ore de PSN down, acestia ne spun doar ca "our engineers will be working to restore service as quickly as possible", asta dupa ce initial incercau sa se scuze ca PSN-ul e down pentru "scheduled maintenance" (si chiar am fost cativa dintre noi care i-am injurat ca in ziua de Craciun ei fac astfel de lucruri).

    In concluzie... a fost un Craciun trist pt. gameri, si nu pot sa nu intreb cum va arata viitorul, in special cand ma gandesc ca oameni de genul celor din Lizard Squad au acces din ce in ce mai mare la resurse... Ma uit in urma la anul 2011 si vad ca Sony nu a invatat mai nimic. Va reamintesc ca atunci s-a intamplat unul din cele mai mari hack-uri din toate timpurile, rezultatul fiind aproximativ 77 de milioane de conturi si date personale furate (si aproximativ 20 de zile de downtime).

    Daca acest gen de atacuri vor continua si nu se vor lua masuri, probabil ne vom intoarce incet-incet la sisteme de gaming offline... ne vom baza din nou pe retail si pe console care nici macar nu se conecteaza la net. Chiar ma gandesc ca din aceste atacuri cei mai "castigati" au fost cei care probabil se joaca pe console Nintendo... Pacat... mare pacat!

    Sunt curios care e parerea voastra legata de aceste vremuri, ce credeti despre atacuri... si mai ales, sunt curios cum v-ati petrecut sarbatorile. Hai La Multi Ani!
    Attached Images Attached Images anonymous.jpg