Quote Originally Posted by MonkY View Post
Sunt curios care e parerea voastra legata de aceste vremuri, ce credeti despre atacuri...
Parerea mea e foarte proasta, cei care lanseaza astfel de atacuri sunt niste vandali cibernetici, adica echivalentul "maimutelor" (ca nu le pot spune altfel) care distrug bancile si cosurile de gunoi din parcuri.

Pedeapsa pentru astfel de specimene e mult prea mica, pot sa-l inteleg pe unul care cloneaza carduri sau care efectiv fura bani dintr-un cont, da, nu e bine deloc sa furi, dar repet, il inteleg pe respectivul infractor. Insa nu pot intelege un vandal, mai ales un vandal cibernetic. Hai ca unuia care distruge bancile in parc i-as putea gasi o scuza, e cretin, s-a nascut cu o defectiune mentala grava. Dar un "hacker"? Ala nu mai poti spune ca e prost de bubuie, de ce face atunci asa ceva? Pe bune ca nu pot pricepe.

Unii probabil ca vor spune ca e bine ce fac, arata vulnerabilitati ale sistemelor. Nu-s deloc de acord cu ideea respectiva, poti foarte usor sa arati vulnerabilitati si fara sa strici, poti trimite un mail catre Sony si daca nu esti bagat in seama poti face publica vulnerabilitatea, dar fara a o exploata.

Si mai e un aspect foarte urat aici - prin faptele lor ne ingradesc nu doar accesul la anumite servicii, mai grav e ca riscam sa nu mai avem deloc libertate in spatiul online. Amintesc de evenimentele de la 11 sep 2011 si de ce a urmat dupa... nu mai poti sa intri intr-un avion fara sa te scaneze si in fund, trebuie sa te descalti daca ai pantofi cu talpa groasa, sa-ti dai jos cureaua, sa nu ai la tine flacoane cu lichid, etc, etc, totul din cauza unor imbelici.

Stiti probabil de legea care va da voie sa fie controlat orice PC fara mandat, va convine? Daca se va adopta putem spune adio la libertatea noastra digitala, poate orice "Garcea" sa intre oricand peste tine si sa-ti ia PC-ul. Iar marii "hackeri" din squadul soparlica nu fac decat sa duca lucrurile in directia aia.

De ce oare trebuie sa platitm toti pentru actiunile unor idioti?

In final vreau sa revin la ideea de vandal: un vandal e un "jeg" de om, un frustrat care nu e in stare sa creeze ceva si distruge ce au cladit altii. Iar pedeapsa pentru asa ceva ar trebui sa fie mult mai mare, mai ales pentru recidiva. Imi cer scuze pentru apelativele pe care le-am folosit, dar consider ca cei vizati le merita pe deplin.