Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
De ce pisici nu se ia dupa puterea motorului ci dupa cilindree inca n-am priceput.
Ei justifica in felul urmator: cilindree mai mare => cuplu mai mare => sanse mai mari sa pierzi controlul si sa faci accident. Din acelasi motiv, o masina diesel, chit ca are specificatii identice cu una pe benzina, plateste mai mult cu un procent.

In plus, unul de 32 de ani cu carnetul de 1 an plateste mai putin decat mine dupa 5 ani jumate. Unde e logica aici? O bataie de joc generala.
Aici justifica prin faptul ca Politia Romana le-a dat statistici care arata ca grupa de varsta cea mai predispusa la accident este 18-25 ani (care a devenit 18-30 ani in ultima vreme). Partea amuzanta este ca pana si autoritatea care se ocupa de supravegherea asigurarilor a declarat ca "nimeni din asigurari nu a primit niciodata statistici oficiale" pe acest subiect. Dar in acelasi timp, sa nu uitam ca ASF primeste comision din fiecare rca incheiat...

Presedintele ASF: Pretul politelor RCA se va mentine si in 2015. Cum explica faptul ca tinerii platesc cu 40% mai mult

Quote Originally Posted by MonkY View Post
Stai ca va fi si mai rau. Pentru ca din cate am inteles se doreste modificarea Codului Rutier... astfel incat sa nu mai poti sa "pacalesti" statul si sa iei asigurare pe numele mamei, bunicii... Cu alte cuvinte se vrea ca RCA-ul sa fie mai mult pt. persoana decat per masina. Asta si datorita faptului ca la persoane juridice exista un RCA per masina, dar e condusa de 20 de insi...
RCA pe sofer e ceva comun prin alte tari. Depinde, totusi, cum va fi implementat. Daca vor continua sa isi bata joc de noi, am un vag sentiment ca o sa ajungem exact la aceleasi sume, doar ca asigurarea va fi valida pentru orice masina...