Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Acum 2 ani imi cereau 4300RON Casco, pe luna

mda...pot confirma. Astra H GTC 1.6 benzina (85kW = 115CP). Am 27ani, carnet de 7ani jumate, masina personala o am de 3ani. Nu am avut niciodata nici-un incident (nici macar din vina altcuiva). Cand am luat masina in febr. 2012, la fel, casco-ul era undeva la 1000euro pe an. In conditiile in care taica-meu la un Mazda 3 1.6 benzina (105CP) avea casco cu 2000 si ceva de lei. In 2013 cand s-a dublat (de la vreo 450ron/an la 900ron/an) RCA-ul meu, am facut si eu treaba, ca la notar am facut un contract de comodat cu taica-meu si am facut RCA pe numele lui, dar in 2013 nu s-a mai acceptat. Am platit 1460RON la Generali, dar mentionez ca la Astra (cel mai ieftin) plateam vreo 1380RON, si am zis sa fiu cu obraz si sa fac totusi la Generali. Anul asta (prin 20 febr. imi expira) nici nu indraznesc sa ma gandesc cat voi avea, dar presupun ca vreo 1700-1800RON.

Si da, inteleg "criteriile" de calcul, dar nu mi se par normale. Nu cred ca trebuie sa conteze varsta, experienta etc. eventual doar la prima ocazie cand iti faci RCA. Cei care fac daune, indiferent ca sunt tineri teribilisti, batrani teribilisti, teribilisti cu masini de firma, sau doar oameni care au avut o clipa de neatentie, sa plateasca, iar cei ca mine care de 8ani n-am produs 1 leu dauna, sa am reduceri consistente, vorba lui tudyniuz, nu de 2-3RON, asa in bataie de joc...asa ar trebui sa functioneze sistemul bonus-malus, nu sa-ti scoata ochii cu 2 lei.